E. Č. | 21. 11. 2024, 13:24
Padel bo eden zadnjih simbolov bivše Jugoslavije: Merkur bodo zravnali z zemljo
Zgodba o propadu nekoč cvetoče jugoslovanske tovarne razkriva, kako hitro lahko gospodarski ponos postane le še ruševina preteklosti.
V osrčju Bačke Palanke, kjer so nekoč bleščeče stavbe pripovedovale zgodbo o jugoslovanskem uspehu, danes sameva opustošen kompleks nekdaj slovite tovarne Merkur. Zgrajena davnega leta 1926, torej pred skoraj 100 leti, je ta tovarna kožne galanterije skozi desetletja postala simbol razcveta modnega oblikovanja, ki je segalo daleč preko meja nekdanje Jugoslavije.
A njen nekdanji sijaj je danes le še spomin na stare, za marsikoga dobre čase. Ruševine, prepredene s koreninami in plevelom, ter zapuščeno infrastrukturo, bodo kmalu zravnali z zemljo. Ne brez razloga. Na tem mestu bodo zgradili moderen trgovski center.
Od svetovnega uspeha do propada
Merkur ni bil zgolj še ena od številnih tovarn v jugoslovanskem gospodarskem sistemu; bil je tudi sinonim kakovosti in elegance. Ženske torbice iz Merkurjeve proizvodnje so nosile tudi velike jugoslovanske dame, kot je bila Jovanka Broz, prva dama razpadle države, ki je s tem še dodatno dvignila prepoznavnost blagovne znamke. Leta 1981 je Merkur izvozil več kot 312.000 ženskih torbic v Nemčijo, Francijo in Italijo – več kot vse ostale tovarne te vrste v Jugoslaviji skupaj.
Poleg proizvodnje so v kompleksu cveteli tudi drugi simboli družbenega in gospodarskega blagostanja. Tovarna je zaposlovala kar 1300 ljudi, imela svoj zdravstveni dom, restavracijo in celo dijaški dom za šolanje bodočih uslužbencev. Okrog poslopja so se sprehajali razkošni, barviti pavi, ki so postali zaščitni znak propadlega podjetja. Merkur ni bil le delodajalec, temveč tudi ponos skupnosti.
Dolga pot v pozabo
Uspešna zgodba Merkurja se je z razpadom Jugoslavije in gospodarskimi spremembami začela - kot številne druge - krhati. Po neuspešnih privatizacijah in stečaju leta 2013 je kompleks začel propadati. Iz opuščenih objektov, ki so večkrat pogoreli, čeprav tam ni bilo elektrike, so odnesli vse – od strojev do zaključenih izdelkov. Ostal je le hladen spomin na obdobje, ko je Merkur ponosno stal na vrhu jugoslovanske modne industrije.
Danes je odločitev o usodi tega prostora dokončna. Kompleks bo porušen, na njegovem mestu pa bo zrasel sodoben trgovski center, ki bo, kot pravi župan Branislav Šušnica, "mesto spremenil v nekaj, kar bo v veselje vsem prebivalcem". Prihodki od prodaje zemljišča (prodali naj bi ga za okrog 1,2 milijona evrov) bodo vloženi v razvoj nove industrijske cone, kar naj bi pomagalo pri ustvarjanju novih delovnih mest.
Rušenje Merkurja brez dvoma simbolizira konec enega obdobja in začetek novega. Čeprav je propad tovarne opomin na neuspehe tranzicijskega obdobja, bo novi center prinesel priložnost za razvoj in modernizacijo Bačke Palanke.
Spomin na Merkur kot simbol nekdanje elegance in gospodarskega uspeha pa bo kljub temu ostal zapisan v zgodovino – ne le Bačke Palanke, temveč tudi celotne nekdanje Jugoslavije. Časa, ko so se pisale številne čudovite zgodbe o uspehu. Škoda le, ker so se številne, če ne kar vse, končale na precej žalosten način ...
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc