14. 12. 2022, 13:42 | Vir: STA
Kaj se je zgodilo z edinimi devetorčki na svetu?
Dojenčki so podrli Guinnessov svetovni rekord za največ preživetih otrok, rojenih pri enem porodu.
Po skoraj dveh letih so se otroci končno vrnili domov, potem ko so prvih 19 mesecev svojega življenja preživeli v Maroku. Njihova mati Halima Cissee je namreč pred porodom maja lani odletela v Maroko, kjer je bila deležna posebne zdravniške oskrbe. Preden se je ta teden z otroki vrnila v Mali, je ob zdravniški oskrbi živela v Casablanci, poroča britanski BBC.
Zdravniki so danes 27-letni mamici pred porodom sicer napovedali "le" sedem otrok, nato pa jih je na svet privekalo devet, saj dveh zdravniki na pregledu z ultrazvokom niso videli.
The 27-year-old mother, Halima Cissé, gave birth to her five girls (named Adama, Oumou, Hawa, Kadidia, and Fatouma) and four boys (Oumar, Elhadji, Bah, and Mohammed VI) on May 4 last year. | @philstarlife
— The Philippine Star (@PhilippineStar) December 14, 2022
FULL STORY: https://t.co/4XZVQJyZFY pic.twitter.com/YIGkwQ5xCT
Po vrnitvi v malijsko prestolnico Bamako v torek se je oče devetorčkov Abdelkader Arby zahvalil malijski vladi, ki je družini finančno pomagala. Ministrica za zdravje Dieminatou Sangare pa je zagotovila, da bo vlada še naprej podpirala družino.
🔴Mali🇲🇱/NONUPLÉ, (9) nés le 4 Mai 2021 et leur maman, Halima Cissé.
— issa sissoko Elvis (@sumufaida) December 12, 2022
Vive la refondation !
la lutte continue... pic.twitter.com/pfYi2eZHsT
Devetorčki - pet deklic in štirje dečki - so bili po navedbah malijskih oblasti rojeni s carskim rezom v 30. tednu nosečnosti. Ob porodu so deklice po imenu Kadidia, Fatuma, Hava, Adama in Omo ter dečki Mohamed VI., Omar, Elhadži in Bah tehtali med pol in enim kilogramom, je povedal Jusuf Alavi, zdravstveni direktor klinike, kjer so bili rojeni.
Ker je obstajalo tveganje, da bi zaradi prezgodnjega rojstva lahko imeli zdravstvene težave, so prve mesece svojega življenja preživeli v bolnišnici. Kasneje so jih preselili v stanovanje, kjer so bili deležni 24-urne oskrbe.
Po besedah očeta ima vsak od njih edinstvene značajske poteze. "Vsi imajo različne značaje. Nekateri so tihi, drugi pa so glasni in veliko jočejo," je povedal. Kot je dejal, so otroci v Maliju postali znani in ljudje si želijo, da bi jih videli na lastne oči.