4. 8. 2024, 21:01 | Vir: STA
Kamala Harris ima manj kot sto dni časa
Potem ko je ameriški predsednik Joe Biden 21. julija sporočil, da se ne bo potegoval za nov mandat, je podporo izrekel podpredsednici. Kaj jo čaka?
Demokrati v ZDA bodo v ponedeljek sklenili spletno glasovanje o nominaciji podpredsednice ZDA Kamale Harris za svojo predsedniško kandidatko. Harris je sicer že v petek zbrala dovolj glasov za uradno kandidaturo, ob tem pa naj bi se pogovarjala z več potencialnimi kandidati za podpredsednika, ki bi ga lahko imenovala že do ponedeljka.
Uradni sprejem nominacije
59-letna podpredsednica je edina kandidatka na virtualnem glasovanju za predsedniško nominacijo, ki se je začelo v četrtek, zaključilo pa se bo v ponedeljek. Nominacijo bo uradno sprejela na demokratski konvenciji v Chicagu sredi avgusta.
Harrisova je že pridobila podporo večine uglednih demokratov, podrla rekorde v zbiranju sredstev za kampanjo in izničila prednost, ki jo je v javnomnenjskih raziskavah imel pred Bidnom kandidat republikancev Donald Trump, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zdaj ima manj kot sto dni časa, da ameriške volivce prepriča, naj jo podprejo v tekmi proti Trumpu. "Ne bo lahko, vendar nam bo uspelo. In kot vaša bodoča predsednica vem, da bomo kos tej bitki," je dejala v petek.
Vsi čakajo na ime podpredsedniškega kandidata
V boju za predsedniški stolček v Beli hiši bo morala še pred demokratsko konvencijo izbrati tudi svojega podpredsedniškega kandidata. Ime naj bi sporočila v kratkem - morda že danes ali v ponedeljek, poroča britanski BBC.
Seznam potencialnih kandidatov se je po navedbah BBC in partnerske ameriške mreže CBS zožal na pet imen, pri čemer naj bi Harrisova v nedeljo v Washingtonu opravila pogovore s tremi. To so guverner Pensilvanije Josh Shapiro, senator iz Arizone Mark Kelly in guverner Minnesote Tim Walz.
Na ožjem seznamu naj bi bila tudi sedanji minister za promet Pete Buttigieg in guverner Kentuckyja Andy Beshear, vendar ni jasno, ali bosta danes prav tako opravila pogovor s predsedniško kandidatko demokratov. Z Buttigiegom se je sicer že sestala v petek, navaja agencija Reuters.
Turneja po zveznih državah
Ko bo izbrala svojega podpredsedniškega kandidata, bo skupaj z njim obiskala ključne zvezne države, kjer so republikanski in demokratski predsedniški kandidati običajno najbolj izenačeni, zato bodo glasovi v teh državah odločilni za izid volitev.
Že v torek naj bi obiskala Pensilvanijo, eno od ključnih zveznih držav, v prihodnjih dneh in tednih pa načrtuje tudi obisk Arizone, Nevade, Georgie in Severne Karoline, kjer si bo prizadevala pridobiti podporo temnopoltih in latinskoameriških volivcev.