Uredništvo | 6. 11. 2024, 15:30
Demokrate naprej razočaral izid volitev, nato pa še sama Kamala Harris: podpornike pustila na cedilu (FOTO)
Na ameriških volitvah je zmago slavil Donald Trump. Na univerzi Howard v Washingtonu so se zbrali podporniki Harris, ki pa so s sprotnim spremljanjem rezultatov vse bolj izgubljali upanje.
Na ameriških volitvah je zmagal Donald Trump. Nekaj čez polnoč je skupina ljudi na univerzi Howard v Washingtonu nestrpno pričakovala nastop Kamale Harris. A namesto da bi po mučnem čakanju slišali nagovor poraženke, so ostali praznih rok in prostor zapustili objokani ter razočarani.
Noč so sicer začeli polni upanja, saj so bili pripravljeni na zmago Kamale Harris, je pa veselo razpoloženje na prizorišču kmalu zamrlo. S spremljanjem štetja glasov so prisotni vse bolj izgubljali upanje, da bi lahko zmagala. "Med spremljanjem dogajanja na zaslonu je bilo razpoloženje mirno. Podporniki so se zavedali, da bo Harris težko dosegla zmago," je povedala dopisnica Sky Newsa Martha Kelner. Bolj kot so rezultati kazali na izgubo demokratov, več podpornikov je poklapano odšlo.
"Tukaj je približno 10.000 ljudi, ampak ni videti tako, saj povzročajo zelo malo hrupa. Razloga za optimizem namreč ni," je še dodala Kelner.
Čeprav se je demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris najprej odločila, da se vrne na prizorišče, da bi obeležila ta dogodek, je pozneje odpovedala načrtovani nastop, saj je bilo vse bolj gotovo, da bo zmago slavil Trump. Tako je razočaranje zaradi izida volitev še poslabšalo razočaranje ob odpovedanem nastopu. Številni so namreč pričakovali, da bo Harris zmago sprejela z dvignjeno glavo in vseeno naslovila svoje podpornike, ki so vstali sredi noči, da bi ji izrazili podporo.
V eni od bolj burnih kampanj v novejši zgodovini je predčasno glasovalo približno 86 milijonov volivcev. 60-letna podpredsednica Harris je postala kandidatka demokratske stranke šele julija, potem ko se je predsednik Joe Biden pod pritiskom stranke umaknil iz kandidature.
Če bi zmagala, bi nekdanja kalifornijska senatorka postala prva temnopolta ženska in Južnoazijska Američanka, ki je osvojila predsedniški položaj. Čeprav so najprej napovedovali tesen izid, pa je prišlo do zelo izrazite spremembe v pričakovanih rezultatih in zmago slavi Trump.
Kamala je diplomirala na kolidžu univerze v Kaliforniji. Kariero je sicer začela v uradu okrožnega tožilstva Alameda v Kaliforniji, od koder so jo povabili v urad okrožnega tožilstva San Francisca in od tam v urad mestnega tožilstva San Francisca, poroča BBC. Leta 2003 je bila izvoljena za okrožno tožilko San Francisca, leta 2010 pa je postala generalna tožilka Kalifornije, leta 2014 je bila na ta položaj ponovno izvoljena.
Predvideva se, da bo Harris kmalu zapustila rezidenco
Trenutno se domneva, da je Harrisova v podpredsednikovi uradni rezidenci v observatoriju v Washingtonu. Predvideva se, da bo danes v določenem trenutku zapustila rezidenco in se nato odpravila na univerzo Howard.
Pomorski observatorij je uradna rezidenca podpredsednika Združenih držav Amerike že od sedemdesetih let prejšnjega stoletja. Ustanovljen je bil leta 1830 in je znanstvena in vojaška ustanova v državi, ki za ameriško mornarico in obrambno ministrstvo pripravlja podatke za geopozicioniranje, navigacijo in merjenje časa.
Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem