R. K. | 24. 4. 2023, 19:59 | Vir: STA
Kitajci izgubljajo primat: že ta teden naj bi jih po številu prebivalcev nepričakovano prehitela druga država
Znanstveniki pričakujejo, da bo človeštvo vrhunec doseglo, ko bo na Zemlji skupaj 10,4 milijarde ljudi.
Po podatkih Združenih narodov naj bi Indija do konca tega tedna prehitela Kitajsko in s skoraj 1,43 milijarde prebivalcev postala najštevilčnejša država na svetu, so sporočili s sedeža ZN v New Yorku. To naj bi se zgodilo prej, kot so sprava pričakovali.
"Predvidevamo, da bo število prebivalcev Indije že do konca aprila doseglo 1.425.775.850 ljudi, s čimer bo doseglo in nato preseglo število prebivalcev celinske Kitajske," so dejali pri oddelku ZN za gospodarske in socialne zadeve.
Število Zemljanov vztrajno raste
Ta mejnik naj bi tako Indija dosegla prej, kot je bilo predvideno - v letnem poročilu ZN o stanju svetovnega prebivalstva prejšnji teden so napovedali, da naj bi Indija Kitajsko po številu prebivalcev prehitela sredi letošnjega leta. Zapisali so, da bo Indija takrat štela 1,4286 milijarde, Kitajska pa 1,4257 milijarde prebivalcev.
Poročilo ZN iz prejšnjega tedna napoveduje tudi, da bo do sredine letošnjega leta na svetu živelo skupno že 8,045 milijarde ljudi. Mejnik osmih milijard je sicer svet zabeležil 15. novembra lani.
Manjšati naj bi se začelo šele leta 2090
Večina drugih držav, zlasti v Evropi in Aziji, medtem lahko v prihodnjih desetletjih pričakuje padanje števila prebivalcev. Drugačna je slika v Afriki, kjer naj bi prebivalstvo do leta 2100 z 1,4 naraslo na 3,9 milijarde. Na celini naj bi takrat živelo že okrog 38 odstotkov vseh ljudi na svetu, medtem ko jih je danes 18 odstotkov.
Število celotnega svetovnega prebivalstva naj bi se medtem glede na pričakovanja ZN začelo manjšati šele leta 2090, potem ko naj bi vrhunec doseglo pri 10,4 milijarde.