Kitajska je zaskrbljena zaradi evropske preiskave dobaviteljev vetrnih turbin.
Kitajska je danes sporočila, da je "zelo zaskrbljena" zaradi preiskave kitajskih dobaviteljev vetrnih turbin, ki jo je zaradi suma nepoštene konkurenčne prednosti zaradi državnih subvencij v torek napovedala Evropska komisija. Gre za še eno preiskavo kitajskih podjetij zaradi državnih subvencij na področju zelene tehnologije.
"Mislim, da je zunanji svet zaskrbljen zaradi vse več protekcionističnih teženj EU, Kitajska pa je zelo zaskrbljena zaradi diskriminatornih ukrepov, ki jih je evropska stran sprejela proti kitajskim podjetjem in celo industrijam," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejala tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning.
EU si v želji, da bi do leta 2050 dosegla ničelne emisije toplogrednih plinov, prizadeva okrepiti obnovljive vire energije, obenem pa se odmika od pretirane odvisnosti od cenejše kitajske tehnologije.
Izvršna podpredsednica Evropske komisije, pristojna za konkurenco, Margrethe Vestager je preiskavo napovedala v govoru na ameriški univerzi Princeton. "Preiskujemo pogoje za razvoj parkov vetrnih elektrarn v Španiji, Grčiji, Franciji, Romuniji in Bolgariji," je dejala v torek.
Preiskava sledi podobnim ukrepom Bruslja na področju solarnih panelov, električnih avtomobilov in vlakov, pri čemer naraščajo trgovinske napetosti s Pekingom. Ta je namreč do tovrstnih preiskav že od začetka kritičen.
Podlaga za preiskavo je lani sprejeta uredba o tujih subvencijah, ki vključuje niz pravil, katerih namen je preprečiti, da bi tuje subvencije izkrivljale evropski notranji trg.
Po podatkih industrijskega lobija WindEurope, ki jih povzema AFP, so kitajske vetrne turbine trenutno v Evropi na voljo po do polovico nižji ceni od evropskih.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere