Obstaja nevarnost, da bolj ali manj rutinska trenja prerastejo v nevaren konflikt, ker se je kontekst problema v zadnjem času močno spremenil.
Napetosti med Beogradom in Prištino se pojavljajo redno, kar je posledica dejstva, da kosovsko vprašanje ni bilo rešeno vse od leta 1999, ko se je pokrajina de facto osamosvojila.
Problem Kosova se je ob koncu dvajsetega stoletja reševal strogo v skladu s takrat prevladujočim pristopom in ob navidezni odsotnosti alternative.
Spori so se v večjem delu Evrope (zunaj nekdanje ZSSR) reševali v skladu z idejami EU o pravičnosti. Ker pa jih ni bilo vedno mogoče rešiti sporazumno, so bili na tiste, ki so se uprli, izvajani pritiski, vse do uporabe vojaške sile (predvsem ameriške, kot vedno).
Najbolj preračunljivi igralci so bili na Balkanu – v prvi polovici devetdesetih je potekala vojna v Bosni, v drugi pa kosovski konflikt.
Regija nekdanje skupne države se je razvijala v razmerah, ko je bil edini načrt za prihodnost držav morebitno članstvo v EU – katerega obeti so bili različni (od razmeroma bližnjih do zelo oddaljenih), a neizogibni.
https://www.metropolitan.si/novice/svet/pritiski-na-srbijo-se-stopnjujejo-kako-se-je-odzval-vucic/
Ameriški veleposlanik na Kosovu Jeff Hovenier je prosil vlado, naj za mesec dni preloži začetek vzajemnih ukrepov s Srbijo zaradi "nerazumevanja njihovih posledic".
Breaking: US Ambassador to #Kosovo, Hovenier has asked the Government to postpone start of reciprocity measures with #Serbua for a month, because of 'misunderstanding of its implications'. pic.twitter.com/1KjsuRCMQq
— Xhemajl Rexha (@xhemajl_rexha) July 31, 2022
Druge možnosti - načrtov B, C ali D - ni bilo. Skladno s tem je bila EU tista, ki je urejala procese, ki so se odvijali lokalno, in na splošno je bila ta postavitev samoumevna.
Še več, druge sile, ki so bile tradicionalno dejavne in pomembne na Balkanu – Rusija in Turčija – so nakazovale svojo prisotnost (včasih precej jasno), niso pa pomagale pri urejanju stvari.
https://www.metropolitan.si/novice/svet/vucic-srbija-ostaja-na-evropski-poti/
Ta okvir je določal tudi manevrski prostor državam regije, tudi tistim, ki so bile najbolj glasno nezadovoljne.
Vojna se seli po svetu
"Realnost, v kateri živi vsa Ukrajina, je po 5 mesecih prišla na Kosovo. Vemo, kako je živeti tako. Želeli smo, da svet ustavi vojne, ne pa jih začne. Svet mora končno razumeti, da so Rusija, Putin in vsi njihovi "zavezniki" vzrok za konflikte in vojne," je zapisal ukrajinski politik in član ukrajinskega parlamenta Oleksij Gončarenko.
The reality in which all of #Ukraine lives for 5 months came to #Kosovo. We know what it's like to live like this. We wanted the world to stop wars, not start them. The world must finally understand that #Russia, #Putin and all their "allies" are the cause of conflicts and wars. pic.twitter.com/VNeNZx0p8h
— Oleksiy Goncharenko (@GoncharenkoUa) July 31, 2022
Zdaj sta se spremenili dve glavni okoliščini. Prvič, EU je v tako ranljivem stanju, da ni pripravljena prevzeti polne odgovornosti za izjemno zapletene politične razmere na svojem neposrednem obrobju. Natančneje ne more obljubiti članstva – tudi če bi bila takšna zaveza dana, ne zagotavlja ničesar.
Obvladovanje težav na osrednjem Balkanu s strani EU – v Bosni in na Kosovu – v zadnjih četrt stoletja ni pripeljalo do želenega rezultata. Zato je toliko manj verjetno, da se bo zdaj izšlo.
Drugič, Rusija in Zahod (EU, ZDA in Nato) sta v stanju akutne konfrontacije. Trenutno priljubljene prakse Zahoda "selektivne interakcije" (sodelujemo z Rusijo, kjer to potrebujemo, nočemo se ukvarjati z drugimi vprašanji) ni več mogoče uporabiti. Sodelovanja ne bo: Rusija in Zahod bosta povsod na nasprotnih straneh barikad, ne glede na zadevo. Smo v sistemski hladni vojni. In ta resničnost lahko močno vpliva na dogajanje na Balkanu.
Vprašanje je, koliko so regionalni akterji ohranili strast do obračuna, maščevanja ali ekspanzije. Obstajajo sumi, da je ta vnema izčrpana in uhojena.
Tako je nekdanja skupna država razpadla na sedem novih držav, ki se že tri desetletja "borijo" za mir.
Toda če še vedno gori, bodo v boj vstopile zunanje sile, ki bodo podpirale nasprotne strani.
Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić