Smrt papeža je zgodovinski dogodek, ki sproži natančno določen postopek prehoda oblasti v Katoliški cerkvi. Več kot milijarda katoličanov po vsem svetu v napetosti spremlja trenutke, ko se iz dimnika Sikstinske kapele dvigne bel dim, ki oznanja izvolitev novega papeža. Kako pa ta proces dejansko poteka?
Prvi koraki po papeževi smrti
Ob smrti papeža se najprej začne obdobje, imenovano "interregnum" oz. medvladje – obdobje med smrtjo starega papeža in izvolitvijo novega. Smrt najprej uradno potrdi kardinal kamerlengo, ki je odgovoren za upravljanje cerkvenih zadev v vmesnem obdobju. Po starodavni tradiciji trikrat pokliče papeževo krstno ime in če ne dobi odgovora, uradno razglasi smrt.
Po razglasitvi smrti kamerlengo zapečati papeževo zasebno stanovanje v Vatikanu, s čimer so v srednjem veku preprečevali plenjenje lastnine umrlega papeža. Prav tako uniči Ribiški prstan, simbol papeževe oblasti, s čimer simbolno zaključi njegovo vladavino. (Vir: Britannica)
Papežev pogreb mora po določilih apostolske konstitucije Universi Dominici Gregis potekati štiri do šest dni po njegovi smrti, tradicionalno pa je papež pokopan v kripti bazilike sv. Petra. Devet dni po pogrebu traja obdobje uradnega žalovanja, imenovano novendiale, v katerem se vsak dan daruje posebna maša zanj.
Kako poteka izvolitev novega papeža?
Med 15. in 20. dnem po papeževi smrti se kardinali, ki so mlajši od 80 let, zberejo v Rimu, kjer vstopijo v konklave, tajni volilni postopek za izbiro novega poglavarja Rimskokatoliške cerkve. Kardinali so izolirani od zunanjega sveta v Sikstinsko kapelo, da bi se izognili kakršnimkoli zunanjim vplivom. Volitve potekajo v več krogih, dokler eden izmed kandidatov ne dobi dvotretjinske večine glasov.
Po vsakem krogu glasovanja se lističi zažgejo. Če se iz dimnika Sikstinske kapele dvigne črn dim, to pomeni, da nova izbira še ni bila dosežena. Če pa se dvigne bel dim, to pomeni, da je bil izvoljen novi papež. Ko je izbran, ga kardinal dekan kardinalskega zbora vpraša, ali sprejema izvolitev. Papež si izbere vladarsko ime, nato pa se prvič prikaže na balkonu bazilike sv. Petra, kjer kardinal protodiakon z znamenitimi besedami "Habemus Papam" ("Imamo papeža") prične z oznanilom izvolitve novega papeža, ki nato z balkona bazilike blagoslovi zbrane vernike.
Papeške volitve skozi zgodovino niso bile vedno tako strukturirane kot danes. Nekateri papeži so bili določeni neposredno s strani svojih predhodnikov ali celo posvetnih vladarjev. Leta 1274 je papež Gregor X. uvedel pravilo, da morajo biti kardinali zaprti v prostorih konklava, dokler ne izberejo novega papeža – ukrep, ki je bil nujen, saj je njegova lastna izvolitev trajala kar tri leta. Leta 1970 je papež Pavel VI. odredil, da kardinali, starejši od 80 let, ne morejo več glasovati, kar velja še danes.
Kaj pomeni smrt papeža za svet?
Papež ni le verski voditelj več kot 1,3 milijarde katoličanov, temveč tudi pomembna svetovna osebnost, ki ima vpliv na mednarodno politiko, diplomatske odnose in moralne vrednote sodobne družbe. Smrt papeža sproži val reakcij po vsem svetu, od izrazov sožalja voditeljev do razprav o smeri, v katero bo šla Katoliška cerkev pod novim vodstvom. Izvolitev novega papeža je zato dogodek, ki ga spremlja ves svet, saj novi papež določa smernice za prihodnost ene najstarejših in najbolj vplivnih institucij na svetu. (Vir: Independent, Katoliška-cerkev.si)
- Uradni X profil Vatican News: https://x.com/VaticanNews
Seznam ključnih datumov v postopku izvolitve papeža
- Dan 1: Smrt papeža potrdi kardinal kamerlengo.
- Dan 1-6: Priprave na pogreb in pokop papeža v baziliki sv. Petra.
- Dnevi 1-9: Devetdnevno obdobje žalovanja (novendiale).
- Dnevi 15-20: Kardinali se zberejo v Rimu za pričetek konklava.
- Začetek konklava: Kardinali so zaklenjeni v Sikstinsko kapelo, začenejo se volitve.
- Glasovanje: Poteka v več krogih, dokler kandidat ne doseže dvotretjinske večine.
- Habemus Papam: Ob izvolitvi novega papeža se na Trgu sv. Petra oznani njegovo ime in blagoslovi vernike.
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec