Zaradi pogoste napake ob nošenju kontaktnih leč oslepela na eno oko: "To je bila najhujša bolečina, kar sem jih kadarkoli doživela!"

8. 8. 2024, 10:12 | Uredništvo
Deli
Zaradi pogoste napake ob nošenju kontaktnih leč oslepela na eno oko: "To je bila najhujša bolečina, kar sem jih kadarkoli doživela!" (foto: Instagram/rachelprochnow)
Instagram/rachelprochnow

S kontaktnimi lečami nikoli ne počnite tega ...

Američanka Rachel Prochnow, ustvarjalka digitalnih vsebin iz Austina v Teksasu, je nedavno doživela travmatično izkušnjo, ki jo je delila na Instagramu, da bi opozorila vse, ki ravno tako kot ona nosijo kontaktne leče. Navidez povsem banalna napaka jo je namreč stala vida na enem očesu.

Leče je nosila od 12. leta in z njimi ni imela nikakršnih problemov. Nikoli ni spala z lečami, redno jih je menjala, hranila jih je v primerni tekočini, celo škatlico za leče je menjala vsaka dva meseca. Toda leta 2023, ko je bila v 34. tednu nosečnosti, je oslepela na eno oko in to samo zato, ker je leče nosila pod tušem, poroča Slobodna Dalmacija.

Nedavno je prestala presaditev roženice, zdaj pa upa, da se ji bo vid sčasoma povrnil.

Nobenega plavanja, kopanja, umivanja z lečami

"3. julija 2023 sem dobila diagnozo akantamebni keratitis. Akantameba je prosto živeča žival, parazit, ki ti uniči roženico. To okužbo sem dobila zaradi tuširanja s kontaktnimi lečami," je v zapisu na Instagramu sporočila Rachel Prochnow.

Obnavljali cerkev in v kipu našli 4 vreče. Vsebina jih je sezula

Kontaktne leče v roženici ustvarjajo drobne razpoke. Te so sicer tako majhne, da jih ne opazimo, toda ko voda, ki vsebuje akantamebo, pride med kontaktno lečo in vaše oko, se te amebe prilepijo na mikro razpoke, se zarijejo v roženico in jo pričnejo uničevati.

Akantameba se na žalost lahko nahaja v vsakem vodnem viru, razen prekuhane vode, kar pomeni, da ste v nevarnosti, če nosite leče in vam voda pride v oči med tuširanjem, plavanjem, kopanjem, celo med umivanjem obraza.

Morda vas zanima tudi:

"Za zdravljenje okužbe sem si morala v oči vsake tri ure vnašati kapljice klorheksidina. To je bila najhujša bolečina, kar sem jih kadarkoli doživela! Neverjetno sem hvaležna, da sem preživela to grozljivo okužbo, pa svojemu čudovitemu kirurgu, družini, darovalcu roženice in Bogu, ki mi je pomagal skozi najtežje obdobje v življenju," je še zapisala Prochnow.

Z zdravljenjem je pričela v 37. tednu nosečnosti, da ne bi povsem izgubila vida, jemala pa je tudi miltefosin, zelo močno zdravilo, ob jemanju katerega je treba redno pregledovati kri, da ne bi prišlo do odpovedi ledvic.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Rachel Prochnow (@rachelprochnow)

"Obstaja veliko razlogov, zakaj se ne bi smeli tuširati s kontaktnimi lečami," pravi dr. Meenal Agarwal, oftalmologinja iz Ontaria v Kanadi.

"Prvič, obstaja nevarnost okužbe. Voda, s katero se prhate, vsebuje bakterije, ki lahko povzročijo resno okužbo oči, imenovano mikrobni keratitis, in če bakterije pridejo v stik z vašimi lečami, se ujamejo na vašo roženico, kar povzroči okužbo, ki lahko ogrozi vid."

Dr. Agarwal dodaja, da lahko akantemebni keratitis povzroči tudi nehigiensko čiščenje ali shranjevanje kontaktnih leč, uporaba vode iz pipe za izpiranje leč ali etuijev za leče in prekomerna nošnja kontaktnih leč.

"Ameba najde pot do sprednje površine očesa in ga okuži, kar povzroči hude bolečine, občutljivost na svetlobo, zamegljen vid in trajno izgubo vida, če je ne zdravimo hitro in ustrezno," opozarja. Obenem pa je okužbo težko diagnosticirati in še težje zdraviti, ker je ameba zelo odporna.

Drama na Jadranskem morju: reševali 10 Slovencev, potem ko so ...

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"