Raziskovalci so kar šestnajst krav uspešno naučili uporabe stranišča. Gotovo se sprašujete, s kakšnim namenom?
Raziskovalca z univerze v novozelandskem Aucklandu Lindsay Matthews in Douglas Elliffe sta na kmetiji, ki jo upravlja Raziskovalni inštitut za biologijo domačih živali v Nemčiji, preučevala 16 krav in jih naučila uporabljati toaleto.
Zakaj je tovrstno učenje sploh pomembno?
Kravji urin vsebuje veliko dušika. Kar pomeni, da bi s tovrstno vrlino krave prispevale k manjšemu onesnaževanju. Vendar, kako je sploh mogoče krave prepričati, da bi malo potrebo opravljale na točno določenem mestu?
Iskanja odgovora sta se lotila novozelandska raziskovalca in svoje ugotovitve delila s svetom.
UoA researchers have just shown that cows can be toilet trained as easily as toddlers, if not easier and faster. 🐄 🚽
— University of Auckland | Waipapa Taumata Rau (@AucklandUni) September 14, 2021
Lindsay Matthews and Douglas Elliffe’s research could help reduce water contamination and greenhouse gas emissions. https://t.co/az1BoMr1la
O metodi učenja
Znanstveniki so kravam nadeli ovratnico, ki je ob uriniranju na napačnem mestu vibrirala. Za uriniranje na stranišču MooLoo, ki se je od drugih mest v hlevu razlikovalo po svoji živo zeleni barvi, so znanstveniki krave nagradili s hrano.
Do konca 15-dnevnega usposabljanja so stranišče pogosto uporabljale kar tri četrtine živali. "Če bi lahko zbrali deset ali 20 odstotkov urina, bi to zadostovalo za znatno zmanjšanje emisij toplogrednih plinov in izpiranje nitratov v tla," je dejal Elliffe.
[As always, folks in New Zealand are on the case] ~ "... nitrogen from cattle urine contributes to both water pollution and climate change, and these effects can be reduced by toilet training cattle"—Douglas Elliffe and Lindsay Matthews @ConversationUS https://t.co/Cdpyy3joav pic.twitter.com/0DJweCgO2b
— WWRD (@5lawslib) September 14, 2021
Spomin na hrano
Po 10 do 30 poskusih so krave že začele povezovati odvajanje vode s priboljškom. A poskus se tu ni končal. Črno-bele krave, ki so izrazito mlečne pasme, so nato zaprli v predprostor in jih znova nagradili, če so se podale na stranišče. Če so urinirale že na hodniku, so jih poškropili z vodo.
Enajst od šestnajstih krav se je naučilo uporabljati straniščni prostor in tega so se navadile tako hitro, kot se otrok na kahlico, nekatere pa še hitreje, je zapisal Matthews.
Kot so zapisali v študiji, objavljeni v reviji Current Biology, lahko iz tega sklepamo dvoje: "Govedo se lahko nauči upoštevati naravni refleks, saj so se živali premaknile na stranišče, in lahko se nauči zadržati uriniranje, dokler ni na pravem mestu, če je za to nagrajeno."
To je velika stvar
Lindsay Whistance, ki se je prav tako ukvarjala z učenjem krav, je za revijo Science poudarila: "Gre za veliko stvar." Ob tem je dodala, da je raziskava pokazala, da so krave sposobne precej več, kot od njih zahtevamo.
Je pa tudi izpostavila, da ne verjame, da bi izsledke raziskave lahko prenesli v realni svet. Sploh pa ne na pašnikih, kjer bi krave morale do stranišča prehoditi precej večje razdalje od tistih v poskusu.
Poglejte prikupne mladičke najbolj ogroženih primatov na svetu