Svet, kakršnega poznamo, izginja: znanstveniki opozarjajo na dramatične posledice

20. 2. 2025, 10:59 | Uredništvo
Deli
Svet, kakršnega poznamo, izginja: znanstveniki opozarjajo na dramatične posledice (foto: Profimedia)
Profimedia

Zaradi hitrega taljenja ledu so znanstveniki vklopili vse alarme.

Znanstveniki trdijo, da se je taljenje svetovnih ledenikov v zadnjem desetletju pospešilo. Opozarjajo, da bi bilo lahko taljenje v prihodnjih letih še hitrejše od pričakovanega, kar bi dvignilo morsko gladino.

Svetovni ledeniki veljajo za pomembne regulatorje podnebja in se s segrevanjem sveta hitro topijo. Mednarodna skupina raziskovalcev je ugotovila, da je bilo med letoma 2012 in 2023 izgubljenih približno 36 odstotkov več ledu kot med letoma 2000 in 2011.

Letno se v povprečju stopi približno 273 milijard ton ledu, kar je enako porabi vode svetovnega prebivalstva v 30 letih, so dejali.

Ugotovitve so sicer šokantne, a ne povsem presenetljive, saj globalne temperature naraščajo z emisijami toplogrednih plinov, je povedal Michael Zemp, profesor na Univerzi v Zürichu. Sam je tudi soavtor študije, objavljene v reviji Nature.

Koliko bo treba odšteti za dizel in bencin: prihajajo nove cene
Marmolada
Profimedia

Na splošno so raziskovalci ugotovili, da so svetovni ledeniki od preloma stoletja izgubili približno pet odstotkov svoje prostornine. Regionalne razlike so velike, na Antarktiki so ledeniki izgubili dva odstotka prostornine, medtem ko so ledeniki v evropskih Alpah izgubili do kar 40 odstotkov prostornine, navaja Jutranji list.

Ker se manjši ledeniki topijo hitreje, številni tega stoletja ne bodo preživeli. Raziskava, v kateri so sodelovale Svetovna služba za spremljanje ledenikov (WGMS), Univerza v Edinburghu ter raziskovalna skupina Earthwave, je združila terenske in satelitske meritve, da bi tako ustvarila "referenčno oceno" za spremljanje taljenja ledu.

Ugotovitve so pokazale, da bo taljenje ledenikov v tem stoletju hitrejše od projekcij v zadnji oceni klimatskih strokovnjakov IPCC.

"Do konca tega stoletja se bomo soočili z večjim dvigom morske gladine, kot je bilo prej pričakovano," je dejal za AFP. Izguba ledenikov pa bo posledično vplivala tudi na zaloge sladke vode, zlasti v srednji Aziji in v osrednjih Andih. Ledeniki so drugi največji dejavnik, ki prispeva k svetovnemu dvigu morske gladine. Na dvig sicer najbolj vpliva širjenje morske vode med segrevanjem.

Skoraj dva centimetra dviga morske gladine, ki ga pripisujejo taljenju ledenikov od leta 2000, pomeni, da bo skoraj štiri milijone več ljudi na svetovnih obalah živelo na poplavno tveganih območjih, ocenjujejo znanstveniki.

"Strategija preživetja"

Za zdaj k dvigu morske gladine največ prispevajo manjši ledeniki, vendar je Martin Siegert, profesor z Univerze v Exeterju, dejal, da je raziskava skrb vzbujajoča. Napoveduje namreč nadaljnjo izgubo ledenika in tudi nakazuje, kako se ogromne ledene plošče Antarktike in Grenlandije odzivajo na globalno segrevanje.

"Ledene plošče zdaj vse bolj izgubljajo maso – šestkrat več kot pred 30 leti – ko se začne to spreminjati, nehamo govoriti o centimetrih in začnemo govoriti o metrih," je povedal.

Svet, kakršnega poznamo, izginja: znanstveniki opozarjajo na dramatične posledice
profimedia

Podatki WGMS sicer segajo več kot 20 let nazaj. V 20. stoletju so ocene temeljile na terenskih meritvah na približno 500 ledenikih.

Pred kratkim so sateliti znanstvenikom omogočili boljše spremljanje sprememb v 275.000 ledenikih na svetu z uporabo kamer, radarjev, laserjev in metod za ocenjevanje Zemljine mase. Januarja so Združeni narodi dejali, da je reševanje svetovnih ledenikov pomembna "strategija preživetja" za planet.

Če želite to narediti, "morate zmanjšati emisije toplogrednih plinov, to je tako preprosto kot zapleteno," je dejal Zemp.

Ljubljančani ostro nad občino: "Stanovalci ne moremo najti prostega mesta za parkiranje"

Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec