To je res odlična zamisel, ki je hkrati zelo poceni - in ob takem ravnanju trgovcev lahko samo rečemo: kapo dol (da ne bomo vedno samo kritični).
V več kot 3200 Lidlovih trgovinah v Nemčiji kupcem ponujajo tako imenovane "rešilne vrečke" oziroma vrečke za reševanje hrane. Te vsebujejo do 5 kilogramov na videz manj popolnega, a povsem užitnega sadja in zelenjave, stanejo pa 3 evre do 3,5 evra. Sem spadajo izdelki s poškodovano embalažo in posamezni izločeni kosi.
Novinarka nemškega portala Rhur24 pa je sklenila, da osebno preizkusi, kaj se pravzaprav skriva v teh vrečkah in ali se jih res izplača kupiti. "Zato sem v dveh različnih Lidlovih trgovinah kupila po eno rešilno vrečko in podrobno pregledala njuno vsebino. Čeprav gre le za manjši vzorec, ki ni reprezentativen, so me rezultati tako presenetili, da jih želim deliti z bralci," je zapisala v svojem članku. Dodala je, da jo je najprej navdušila pestrost živil, hkrati pa jo je pričakalo nekaj manj prijetnih odkritij.
Šest vrst zelenjave
V prvi vrečki je bilo pet kolerab, tri paprike, štiri male štiri paprike, sedem srednje velikih paradižnikov, dvanajst korenčkov in devet malih krompirjev. Zelenjava ji je delovala sveža. Kolerabe, korenje, krompir, paprike in paradižniki so bili čisti, brez udarnin in zelo hrustljavi. Le čiliji so bili že nekoliko nagubani, je poudarila.
"Iz korenja, krompirja, kolerab in ene čili paprike sem pripravila enolončnico. Potrebovala sem le še vodo, čebulo in nekaj začimb. Enolončnica iz rešene zelenjave je bila zelo okusna in je nakazovala na običajno kakovost živil. Paradižnike in paprike sem drug dan uporabila v hitri solati s čičeriko. Nisem pa vedela, kaj naj naredim s preostalimi čiliji, saj jih v naslednjih dneh ne bi porabila. Zato sem jih nasekljala in zamrznila, preden bi se pokvarili. Enak trik sem uporabila tudi pri enem že preveč zrelem izdelku iz druge rešilne vrečke, ki me je presenetila še bolj."
Vsebina preseneča s svežim sadjem
"V drugi vrečki je bilo – v nasprotju s prvo – veliko sadja. Z vsebino štirih fig, treh jabolk, ene banane, sedmih sliv, dveh breskev, dveh paradižnikov, štirih čebul, osmih krompirjev, ene kumare in solate sem bila zelo zadovoljna. Nisem si mislila, da je v eni vrečki lahko toliko raznolikih živil," pravi novinarka.
Tudi v drugi vrečki ni odkrila nobene plesni. "Razen fig in breskev so bila vsa živila še zelo sveža in brez udarnin. Tudi solata in kumara sta bili še hrustljavi. Slive so me navdušile s sladko-kislim okusom in prijetno teksturo. Iz krompirja sem pripravila okusne krompirjeve krhlje z malo olja in začimb. Večino sadja sem pojedla sproti kot prigrizek ali ga narezala čez jutranjo ovseno kašo. Sadje je bilo užitno še nekaj dni."
Dodala je, da je morala fige pojesti že isti dan, saj so bile nekoliko mehke in so jo po okusu še najmanj prepričale. Hkrati pa se je zavedala dejstva, da imajo fige za sabo dolgo pot, preden pridejo na police nemških trgovin in diskontov. Navdušenja nad "rešilnimi vrečkami" ne skrivajo niti uporabniki družbenih omrežij, saj je na njih mogoče najti objave, ki jasno govorijo temu v prid.
God I love those "Rettertüten" (= Savior Bags) from Lidl,,, I got all this for 3,50€ and its all still looking so good!!! pic.twitter.com/4MBBvgSByg
— Griwi Tollewut 🍄👁🕉 (@tollewut) March 1, 2024
Taka ponudba ima tudi slabo plat - zaradi kupcev!
Očitno nekateri kupci niso najbolj pošteni pri tem, saj so se pri Lidlu soočili z novo težavo in sklenili postaviti stroga pravila. Nemški portal Echo24.de je namreč poročal, da nekateri kupci brskajo po vrečkah in iz njih vzamejo najboljše kose sadja in zelenjave, za seboj pa puščajo nered. Zdi se, da so te vrečke postale "žrtev" lovcev na popuste. Zato so, po poročanju omenjenega portala, v trgovskem podjetju sklenili poslati jasno sporočilo: "Ni mišljeno, da bi kupci odpirali rešilne vrečke in brskali po njih," pravijo.
Treba jih je kupiti v taki obliki, v kakršni so zapakirane. Tako vedenje dodatno obremenjuje zaposlene v trgovinah in na koncu koncev lahko izdelki, ki so bili namenjeni reševanju, končajo v smeteh. Če je v vrečki povsem neuporabno blago, lahko to stranke sporočijo zaposlenim, enako v primerih, če na policah najdejo izdelke s pretečenim rokom uporabe.