P.M. | 30. 12. 2022, 12:20

Neverjetna najdba, ki je razkrila zgodbo z zelo tragičnim ozadjem

Profimedia/fotomontaža

Številne domorodne prebivalce Avstralije so kot otroke prisilno ločili od njihovih staršev, nedavno odkritje v Angliji je njihove usode na nek način povezalo. Preberite zelo ganljivo resnično zgodbo.

Aboridžini so staroselci Avstralije, ki živijo v različnih predelih Avstralije, predvsem v njenem osrednjem in severnem delu. Pripadajo različnim plemenom in govorijo okoli 500 narečij. So potomci iz skupin, ki so obstajale v Avstraliji in okoliških otokih pred britansko kolonizacijo. 

Nemirna avstralska zgodovina 

Aboridžinska deklica Mithina (ponekod imenovana tudi Mathinna) se je rodila v izgnanstvu na otoku Flinders v bližini avstralske Tasmanije leta 1835. Njen oče je bil poglavar plemena aboridžinov po imenu Lowreenne. Te je zaradi vojne med evropskimi naseljenci in aboridžini britanski kolonialni uradnik George Augustus Robinson premestil s Tasmanije na bližnje umetno ustvarjeno otoško naselje aboridžinov, imenovano Wybalenna (v prevodu "Hiša črnega človeka", op. a.).

V začetku 19. stoletja je na Tasmaniji divjala vojna, ocenjujejo, da je bilo ubitih najmanj 900 tasmanskih aboridžinov in 200 britanskih kolonistov.

Profimedia

Prisilna posvojitev 

Julie Gough, znana avstralska umetnica in kustosinja Tasmanskega muzeja in umetniške galerije (TMAG), pravi, da je bilo za aboridžine prisilno življenje na otoku Flinders kot zapor. "Povsem napačno so jim predstavili, kam jih preseljujejo in kako dolgo bodo tam." 

Profimedia

Deklico Mithino so celo odvzeli staršem, čeprav ni bila sirota, dali so jo v posvojitev britanskemu kolonialnemu paru. Namestnik guvernerja dežele Van Diemen (sodobna Tasmanija) sir John Franklin in njegova žena lady Jane sta zahtevala izključno aboridžinskega fantka in deklico.

Še v sedemdesetih letih 20. stoletja so na tisoče otrok aboridžinov in drugih prvotnih prebivalcev Avstralije na silo odvzemali staršem in jih premestili v rejniške družine, da bi jih "asimilirali".

Žalosten Mithinin konec

Julie Gough pravi, da je bila Mithina pri svoji novi družini prej služabnica kot ljubljen otrok. Podeželsko območje današnje severovzhodne Tasmanije je danes poimenovano po Mithini, na tamkajšnji spominski plošči celo piše, da so jo "prijazno posvojili". A se kustosinja muzeja s tem ne strinja.

Mithina je štiri leta živela pri britanski družini, tik pred koncem Franklinovega guvernerskega mandata pa so jo odpeljali v dom za sirote. "Boleče je razmišljati o dejstvu, da so jo pravzaprav poslali v sirotišnico veliko prej, preden so se vrnili v Anglijo," pravi Goughova. 

Mithina je bila stara le 17 ali 18 let, ko je umrla v naselju za staroselce v zalivu Oyster Cove, južno od Hobarta. "Umrla je v skrivnostnih okoliščinah," še pravi kustosinja, po nekaterih zapisih naj bi se utopila v mlaki ali potoku.

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Ikon Gallery (@ikongallery)

Zgodba o neprecenljivi najdbi

A zgodba o aboridžinski deklici se tu ni končala. V Veliki Britaniji so namreč leta 2017 po naključju našli otroško igračko oziroma lutko, ki naj bi domnevno pripadala Mithini. Igračka je bila v eni od škatel, ki jih je lokalna družina podarila tamkajšnjemu arhivu, ti so nato stopili v stik s Tasmanskim muzejem in umetniškim galerijami (TMAG), prek njih se je vključil še Tasmanski aboridžinski center.

Dokaz, da je najdena lutka zares pripadala Mithini, naj bi bil zapis iz dnevnika Eleanor Franklin, hčerke guvernerja Franklina, ki pravi, da je Mithina imela lutko, ki je bila oblečena v spodnje krilo. Kot kaže, ta žal ni ostala pri njej, ko so jo zapustili v sirotišnici.

Tudi dr. Gaye Sculthorpe, pripadnica tasmanskih aboridžinov, do nedavnega vodja oddelka za Oceanijo v Britanskem muzeju, si je ogledala lutko. "Na srečo je zgodovinska oznaka na blazinici za igle, ki je bila najdena skupaj z lutko, identificirala Mithino. Brez tega morda nikoli ne bi mogli odkriti prave lastnice lutke," pravi Julie Gough.

The Tasmanian Tuxedo

Vrnitev v državo in spomin na prednike

Mithinina lutka je od letošnjega oktobra na ogled na razstavi v Hobartu, ki nosi naslov Vrnitev v državo (Taypani Milaythina-tu: Return to Country). Na njej so predstavljena dela 20 tasmanskih aboridžinskih umetnic in umetnikov, tri umetnice – Janice Ross, Cheryl Rose in Lillian Wheatley – so pod vplivom zgodbe male avtohtone deklice ustvarile tudi številne sodobne predmete.

Poleg umetniških del so predstavljeni številni predmeti prednikov z vsega sveta, ki so bili vrnjeni na Tasmanijo na podlagi dolgoročnih posojil iz muzejev in institucij.

Razstava je rezultat dolgoletnega dela in sodelovanja skupnosti Tasmanskih aboridžinov in muzeja TMAG.

Razstava je rezultat dolgoletnega dela in sodelovanja skupnosti Tasmanskih aboridžinov in muzeja TMAG.

Profimedia

 "Predniki so povezani s predmeti, ki so jih izdelovali, in mnogi naši predniki se od sedemdesetih let 20. stoletja naprej počasi vračajo k počitku na domači zemlji."

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc