L. PA. | 30. 4. 2024, 13:22

Dostopne in ugodne: to je seznam evropskih držav, v katerih je življenje najcenejše

Budimpešta, Madžarska.

Profimedia

To so države, v katerih lahko živite dokaj poceni, ne da bi morali za to žrtvovati kakovost bivanja ali življenjski standard.

Čeprav je inflacija prizadela praktično ves svet in tudi cene v nekaterih evropskih državah (vključno s Slovenijo) strmo rastejo, se v nekaterih kotičkih Evrope še vedno da živeti sorazmerno kakovostno in poceni, posebej če življenjske stroške primerjamo z ZDA.

Katere države torej veljajo za najugodnejše? Na spletni strani World Population Review so vzeli v obzir različne analize, ki so jih na primer pripravili pri Forbesu, Global Retirement Indexu ali platformi PlanetWare in sestavili seznam evropskih držav, kamor se je enostavno priseliti, kjer so življenjski stroški relativno nizki, hkrati pa še vedno ohranjajo kakovost bivanja in dober življenjski standard.

Bolgarija

Bolgarija je eden od skritih draguljev Evrope tako za priseljence kot turiste, piše World Population Review, in se redno uvršča na sezname najbolj cenovno dostopnih držav na Evropi. Odlikujejo jo čudovite pokrajine, vključno s plažami ob Črnem morju in številnimi gorami, ki pozimi omogočajo smučanje.

V Bolgariji je mogoče preživeti že z manj kot 600 evri mesečno, večerjo s pijačo dobite za manj kot 10 evrov, cena javnega prevoza pa je tudi za daljše razdalje manj kot 5 evrov.

Sofija, Bolgarija.

Sofija, Bolgarija.

Profimedia

Črna gora

Črna gora naj bi veljala za eno najboljših držav za upokojitev, saj je približen mesečni strošek na osebo le okoli 700 evrov (obalna mesta so nekoliko dražja). To pokrije tako najemnino in zdravstveno zavarovanje kot tudi hrano in osnovno preživljanje prostega časa.

Država slovi tudi po razgibani pokrajini, prijaznih ljudeh in podeželju, polnem dostopnih nepremičnin. Nekoliko slabše pa so letalske povezave in infrastruktura.

Romunija

Tudi Romunijo opisujejo kot deželo prelepe pokrajine, barvitih mest in zelo ugodno za življenje. Posameznik lahko v nekaterih severnejših delih države pride skozi mesec že s 600 evri, prestolnica Bukarešta pa je seveda nekoliko dražja.

Hrana v lokalih in restavracijah je poceni, menije dobite že za štiri evre, cena nočitve pa se v hotelih, apartmajih in hostlih začne že pri šestih evrih na noč. pri World Population Review opozarjajo le, da je Romunija kljub vsemu država z veliko korupcije.

Morda vas zanima tudi:

Madžarska

Na Madžarskem vas bo bivanje na mesec stalo med 900 in 1400 evri (v prestolnici Budimpešti), kar jo še vedno uvršča med cenejše evropske države. Njena lega v središču Evrope je zelo praktična tudi za potovanja na druge konce Evrope, ravno tako vam za hrano in nastanitve ne bo treba seči pregloboko v žep.

Brno, Češka.

Brno, Češka.

Profimedia

Češka

Prestolnica Češke Praga v to sicer ni všteta, vsekakor pa je za turiste in priseljence zelo češko podeželje s poceni nepremičninami, mirom in zelenjem.

V teh bolj odmaknjenih delih so mesečni stroški okoli 900 evrov mesečno; dober obrok boste našli že za manj kot pet evrov, prenočite pa lahko za okoli petnajst evrov na noč. World Population Review piše še, da je življenjski standard na Češkem primerljiv z Nemčijo, vendar stane pol manj.  

Portugalska

Čeprav je Portugalska dražja kot nekatere države vzhodne Evrope, ki so se uvrstile na ta seznam, je še vedno najcenejša država v zahodni Evropi. Za življenje na Portugalskem boste (če se seveda ne odločite za prestolnico Lizbono, ki je dražja) potrebovali približno 1200 evrov mesečno, za to pa vam ta prijetna država ponuja ugodno, toplo podnebje, dostop do oceana in visoko stopnjo varnosti.

Cene na Portugalskem so trenutno še vedno kakšno tretjino nižje kot v ostalih zahodnih Evropskih državah, a glede na to, da država rapidno pridobiva na turistični popularnosti in da je tudi ena najbolj gostoljubnih držav, kar se tiče priseljencev, bi se to utegnilo kmalu spremeniti ...

Tbilisi, Gruzija.

Tbilisi, Gruzija.

Profimedia

Gruzija

Gruzija, ki leži na stičišču vzhodne Evrope in zahodne Azije, morda ni med najbolj zaželenimi destinacijami, pa kljub temu počasi pridobiva na prepoznavnosti in vse več ljudi izpostavlja njene prednosti. Mesečni stroški za eno osebo znašajo med 600 in 1000 evri, državljanstvo je zelo enostavno pridobiti, lokacijsko pa je praktična za potovanja v tako evropske kot azijske države.

Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj