A. B. | 26. 11. 2022, 11:44 | Vir: STA
NASA v le desetih dneh podrla neverjeten rekord (VIDEO)
Vesoljska kapsula Orion bo kmalu podrla Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje, ki ga je leta 1970 postavil Apollo 13.
Deset dni po izstrelitvi rakete v okviru novega Nasinega lunarnega programa Artemis je vesoljska kapsula Orion vstopila v Lunino orbito.
Orion naj bi danes podrl Nasin rekord v oddaljenosti astronavtom namenjenega vesoljskega plovila od Zemlje.
Kapsula bo v Lunini orbiti teden dni
Nasini kontrolorji so Orion uspešno spravili v oddaljeno retrogradno orbito. To pomeni, da bo vesoljsko plovilo sedaj letelo približno 64.400 kilometrov nad Luno. Kapsula bo v Lunini orbiti skoraj teden dni, nato pa se bo vrnila domov. Padec v Tihi ocean je načrtovan za 11. december.
Nasa je kapsulo Orion v vesolje poslala prejšnji teden iz Kennedyjevega centra na Floridi s svojo raketo Space Launch Systems (SLS).
Drugi polet v okviru lunarnega programa bo potekal z ljudmi na krovu plovila in je predviden za leto 2024, predvidoma pa bo ubral drugačno orbito okoli Lune. Vrhunec pa naj bi predstavljala misija Artemis III, v okviru katere se bodo astronavti vrnili na Luno.
LIVE: We're ready to send science & supplies to the @Space_Station, including #Thanksgiving treats.@SpaceX's #CRS26 cargo launch is scheduled to lift off from @NASAKennedy at 3:54pm ET (2054 UTC) this afternoon. https://t.co/ffAOEuBTDx
— NASA (@NASA) November 22, 2022
Želijo si vzpostaviti stalno prisotnost na Luni
Nasa želi v naslednjih dveh desetletjih vzpostaviti stalno prisotnost na Luni, poleg tega naj bi jim program dolgoročno utrl tudi pot za pošiljanje misij s človeško posadko na Mars.
LIVE NOW: The @NASA_Orion spacecraft is performing a burn to enter a distant retrograde orbit around the Moon, an orbit that is high altitude from the surface of the Moon and opposite the direction of the Moon travels around Earth. #Artemis https://t.co/gknxQkBWFc
— NASA (@NASA) November 25, 2022
ZDA so svoje astronavte nazadnje poslale na Luno leta 1972, po tem pa človeških pristankov na našem edinem naravnem satelitu ni bilo.