Raketa trenutno leti s hitrostjo skoraj 10.000 kilometrov na uro.
Potem ko je ameriška vesoljska agencija Nasa večkrat preložila izstrelitev rakete novega lunarnega programa Artemis, so jo danes vendarle uspešno izstrelili.
Nasa je tako na pot proti Luni poslala najmočnejšo raketo doslej.
Raketa SLS
Ob zagonu novega vodilnega programa ameriške vesoljske agencije z imenom Artemis je iz Kennedyjevega vesoljskega centra na Floridi malo pred 2. uro po lokalnem času (malo pred 8. uro po srednjeevropskem času) vzletela Nasina raketa, znana tudi pod imenom SLS (Space Launch System)."Motorji so videti dobro," so iz Nase sporočili dobrih pet minut po izstrelitvi.
Ogromna raketa trenutno leti s hitrostjo skoraj 10.000 kilometrov na uro.
Nasa je v začetku meseca zaradi neugodnih vremenskih razmer ob tropski nevihti Nicole že tretjič preložila izstrelitev rakete, potem ko je drugi poskus izstrelitve septembra opustila zaradi uhajanja goriva, danes pa je nato vendarle uspešno izvedla načrtovano izstrelitev.
We are going.
— NASA (@NASA) November 16, 2022
For the first time, the @NASA_SLS rocket and @NASA_Orion fly together. #Artemis I begins a new chapter in human lunar exploration. pic.twitter.com/vmC64Qgft9
Raketa Space Launch System (SLS) bo v okviru misije Artemis v vesolje ponesla modul Orion, ki bo obkrožil Luno, v prihodnjih misijah pa naj bi tja ponesla tudi ljudi. Cilj misije Artemis je vrnitev ameriških astronavtov na Luno.
Predviden je še en polet
Drugi polet v okviru misije, Artemis II, ki je predviden za leto 2024, naj bi ubral drugačno orbito okoli Lune, tokrat že z ljudmi na krovu. Vrhunec pa naj bi predstavljala misija Artemis III, ki vključuje tudi pristanek na Luni.
Another spacewalk is in the books!@NASA_Astronauts Frank Rubio and Josh Cassada have successfully returned to the @Space_Station after a 7 hour and 11 minute spacewalk. The astronaut duo completed maintenance and updates needed on the ISS. Learn more: https://t.co/sq8PzuEY6h pic.twitter.com/DN463RpfZg
— NASA (@NASA) November 15, 2022
Nasa želi v naslednjih dveh desetletjih vzpostaviti stalno prisotnost na Luni, poleg tega naj bi jim program dolgoročno utrl tudi pot za pošiljanje misij s človeško posadko na Mars. ZDA so svoje astronavte nazadnje poslale na Luno med letoma 1969 in 1972, po tem pa človeških pristankov na našem edinem naravnem satelitu ni bilo.
Velik dosežek Nase v obrambi pred nevarnimi asteroidi: poglejte, kako uspešna je bila