Neverjetno odkritje: našli ognjeno kroglo, ki je stokrat večja od našega osončja (gori že tri leta)

12. 5. 2023, 12:22 | Vir: STA | R. K.
Deli
Fotografija je simbolična. (foto: Profimedia/fotomontaža)
Profimedia/fotomontaža

Pojav je sprostil precej več energije, kot jo je proizvedel blisk žarkov gama, ki velja za najsvetlejši vesoljski izbruh.

Astronomi so sporočili, da so odkrili največjo kozmično eksplozijo, kar so ji bili kdaj priča. Znanstveniki so jo opisali kot ognjeno kroglo, stokrat večjo od našega Osončja, ki je pred več kot tremi leti nenadoma začela goreti v oddaljenem vesolju.

Pojav ni najsvetlejši, je pa proizvedel največ energije

Eksplozija je več kot desetkrat močnejša od katerekoli znane supernove in trikrat svetlejša od najsvetlejšega plimskega raztrganja zvezde, pojava, ko zvezda pade v zelo masivno črno luknjo, so sporočili znanstveniki pod vodstvom astrofizika Philipa Wisemana z britanske univerze Southampton, ki so svoje ugotovitve objavili v reviji Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Eksplozija, ki so jo poimenovali AT2021lwx, sicer ni najsvetlejši izbruh, ki so ga znanstveniki opazili v vesolju. Ta naziv še vedno drži izbruh žarkov gama oktobra lani, ki so ga poimenovali z angleško kratico BOAT, kar pomeni "najsvetlejši vse časov". Toda AT2021lwx po besedah Wisemana velja za "največjo" eksplozijo, ker je v zadnjih treh letih sprostila veliko več energije, kot jo je proizvedel kratek blisk žarkov gama.

Eksplozija traja že več kot tri leta

Kot je pojasnil, je šlo pri tem za naključno odkritje. Eksplozijo AT2021lwx so leta 2020 prvič opazili s kamero v okviru Zwicky Transient Facility v Kaliforniji, ki opazuje nebo v iskanju nenadnih povečanj svetlobe, ki bi lahko nakazovala na pojave v vesolju, kot so supernove ali asteroidi. Vendar pa je pojav sprva "obležal v bazi podatkov". Šele ko so astronomi, vključno z Wisemanom, pogledali skozi močnejše teleskope, so ugotovili, na kaj so naleteli.

Z analizo različnih valovnih dolžin svetlobe so ugotovili, da se je eksplozija zgodila približno osem milijard svetlobnih let stran, ko je bilo vesolje staro približno šest milijard let, in da zdaj traja že več kot tri leta.

https://www.metropolitan.si/novice/slovenija/pankracij-servacij-bonifacij-in-polulana-zofka-kaj-nam-letos-prinasajo-ledeni-mozje/

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"