21. 11. 2024, 22:30 | Vir: STA
Vedno več kritik: nevladniki na COP29 zaskrbljeni, ker na mizah pogajalcev še ni konkretnega finančnega cilja
Tudi okoljski nevladniki izražajo kritike današnjega prvega osnutka zaključnih dokumentov podnebne konference.
Kritike današnjega prvega osnutka zaključnih dokumentov podnebne konference izražajo tudi okoljski nevladniki. Kot je na prizorišču podnebnega vrha v Bakuju poudarila strokovna sodelavka iz Focusa - društva za sonaraven razvoj Barbara Kvac, so zaskrbljeni, ker dan pred uradnim zaključkom še vedno ni razprave o konkretnem finančnem cilju.
Po mnenju Kvac, ki od prejšnjega tedna spremlja potek pogajanj v Bakuju, je danes objavljen osnutek zaključnega dokumenta o novem finančnem cilju glede pomoči državam za razvoju za spopadanje s posledicami podnebne krize "brez ambicije, ker ne vsebuje konkretnih številk".
V besedilu sta tako omenjeni dve nasprotujoči si možnosti končnega dogovora. Prva povzema stališča držav v razvoju ter predvideva, da bi bila prejeta sredstva nepovratna in da zagotavljanje finančne pomoči, ki si jo medsebojno namenjajo države v razvoju, poteka na prostovoljni bazi, hkrati pa se prišteva h končni številki novega finančnega cilja.
Druga možnost se nanaša na stališča bogatejših držav ter se osredotoča na razširitev vrst finančne pomoči, ki bi se po novem prištevala k skupnem finančnemu cilju, pri čemer to ne bi bila zgolj nepovratna javna sredstva iz razvitih držav, temveč iz številnih virov in instrumentov, vključno z zasebnimi in inovativnimi finančnimi viri.
Kvac poudarja, da prva možnost vsebuje dobre elemente, ki so lahko podlaga za uspešen končni dogovor, medtem ko druga "za nevladnike ni sprejemljiva". "Dejansko je kompilacija slabih idej, ki so jih predstavile razvite države v tem procesu. Skrbi nas, da je že četrtek in da se še vedno ne pogovarjamo o finančnem cilju. Jasno je bilo, da je ta podnebni vrh 'finančni COP', zato smo pričakovali, da bodo razvite države nanj prišle pripravljene," je izpostavila sogovornica.
Okoljski nevladniki so po njeni oceni razočarani tudi nad vlogo EU v procesu pogajanj. "Poleg tega, da ničesar ne dajo na mizo, vztrajajo tudi pri nekaterih predlogih, ki v bistvu niso del rešitve, ki jih pričakujemo na tej konferenci," je izpostavila.
V ospredju bi morale biti zaveze o nepovratnih javnih sredstvih
Po pričakovanjih nevladnikov bi morale biti v ospredju zaveze o nepovratnih javnih sredstvih, EU pa na drugi strani ves čas "govori o zasebnem financiranju, kreditih in drugih elementih, ki niso pomembni za izpolnitev osrednjega cilja COP29".
Ko je govora o inovativnih virih financiranja - izrazu, ki se te dni na COP29 veliko uporablja - Kvac meni, da v samem bistvu ideja ni slaba, ker gre za iskanje novih virov financiranja pomoči, ki se jo namenja državam v razvoju. "Problem je v tem, da se ne pogovarjamo o nepovratnih javnih sredstvih, ki so nujno potrebna, če želimo da pomoč dejansko pride do ljudi, ki jo potrebujejo," je bila jasna.
Tudi sicer je do zasebnih virov financiranja skeptična, saj se je v preteklosti že izkazalo, da je porabo teh sredstev težko nadzorovati, na koncu pa ne pridejo do pravih naslovnikov.
Po njenih pričakovanjih bodo pogajanja do potrditve dokončnega dogovora napeta. "Ampak države so sem prišle, da se dogovorijo o financah. Gre za vprašanje podnebne pravičnosti. Brez sredstev za blaženje, prilagajanje ter izgube in škode ne moremo govoriti o učinkovitem naslavljanju podnebnih sprememb," je sklenila Kvac.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču