29. 5. 2022, 17:52 | Vir: STA

O čem bo turški predsednik govoril s Putinom in Zelenskim?

Profimedia

"Sanjamo, da se bo vojna med Rusijo in Ukrajino čim prej končala z mirom, a zdi se, da se stvari z vsakim dnem slabo razvijajo", je pred napovedanimi pogovori z voditeljema dejal Recep Tayyip Erdogan.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je napovedal, da se bo v ponedeljek po telefonu pogovarjal s predsednikoma Rusije in Ukrajine, Vladimirjem Putinom in Volodimirjem Zelenskim.

Putinov urad je pogovor že potrdil. Tema naj bi bila vojna med državama, pa tudi vključevanje Finske in Švedske v Nato.

Shutterstock

Erdogan bo voditelja pozval k dialogu

"Sanjamo, da se bo vojna med Rusijo in Ukrajino čim prej končala z mirom, a zdi se, da se stvari z vsakim dnem slabo razvijajo. V ponedeljek bom imel telefonske pogovore z Rusijo in Ukrajino. Znova bomo pozvali obe strani k uporabi dialoga in diplomacije," je dodal Erdogan. Nazadnje sta Erdogan in Putin po telefonu govorila 26. in 28. aprila.

S Putinom tudi o Švedski in Finski

Poleg rusko-ukrajinskega konflikta naj bi Erdogan s Putinom govoril tudi o prošnji Švedske in Finske za članstvo v zvezi Nato, čemur Turčija kot edina od držav članic zavezništva nasprotuje.

Profimedia

"Seveda Rusija na to ne bo gledala pozitivno. Rusija je v prvi vrsti zaskrbljena zaradi Finske. Zakaj? Ker je to njena sosednja država in zato ne podpira članstva Finske v Natu. Dejansko ni Rusija podprla članstva nobene od skandinavskih držav," je dejal Erdogan.

Erdogan vstopu dvojice v Nato še vedno nasprotuje

Turški predsednik vztraja pri nasprotovanju pridružitve Finske in Švedske tudi po pogovorih s predstavniki teh dveh držav. "Dokler je Tayyip Erdogan na čelu turške države, ne moremo reči 'Da' vstopu držav, ki podpirajo terorizem," je dejal.

Profimedia

Pogovori Ankare s predstavniki obeh nordijskih držav niso prinesli želenega napredka, saj nista naredili pričakovanih korakov v boju proti terorizmu, je Erdogan še povedal turškim novinarjem na letu v domovino po obisku Azerbajdžana.

Turčija poskuša doseči, da bi se Finska in Švedska odrekli podpori Kurdski delavski stranki (PKK) in okrepili represijo nad podporniki PKK znotraj svojih meja.