Tako pa bo videti grob papeža Frančiška (FOTO)

25. 4. 2025, 12:28 | Vir: STA
Tako pa bo videti grob papeža Frančiška (FOTO) (foto: Profimedia)
Profimedia

Pokopali ga bodo v baziliki Marije Snežne. 

Zadnje počivališče papeža Frančiška bo preprost grob iz marmorja, umeščen v stensko nišo rimske bazilike Marije Snežne, je sporočil Vatikan in objavil fotografijo groba. Marmor, iz katerega je narejen, izvira iz italijanske dežele Ligurija, od koder izvirajo Frančiškovi predniki.

Papežev grob se nahaja blizu oltarja svetega Frančiška, v stranski ladji bazilike Marije Snežne, v kateri je pokopanih že sedem papežev. Leži tudi blizu kapele, v kateri je znamenita ikona Marije, imenovana Salus Populi Romani (Rešiteljica rimskega ljudstva), pred katero je Frančišek pogosto molil.

papež Frančišek
Profimedia

Nad grobom visi replika Frančiškovega naprsnega križa, na nagrobnem kamnu, ki pokriva grob, pa je zgolj zapis Franciscus, papeževo ime v latinščini. Marmor prihaja iz Ligurije na severozahodu Italije, iz katere izvirajo Frančiškovi predniki. Kot je pojasnil upravitelj bazilike, kardinal Rolandas Makrickas, je bila to ena od papeževih želja glede groba.

Bo vreme naklonjeno prvomajskim piknikom? Preverili smo pri vremenoslovcu

Iz kraja Cogorno v Liguriji izvira papežev praded Vincenzo Sivori, ki se je v 19. stoletju preselil v Argentino in si tam ustvaril družino. Med njimi je bila tudi njegova vnukinja, Frančiškova mati Regina Maria Sivori. Njegovi sorodniki še danes živijo v Cogornu in Frančišek se je z njimi srečal leta 2017.

Željo, da ga v nasprotju z večino njegovih predhodnikov pokopljejo v baziliki Marije Snežne, je papež izrazil že pred nekaj leti. Cerkev, ki je ena od štirih rimskih bazilik, mu je bila še posebej blizu in vanjo se je k molitvi med drugim zatekal ob odhodu in vrnitvi z vseh apostolskih potovanj. V Baziliki je poleg sedmih papežev med drugim pokopan tudi znani kipar in arhitekt Gian Lorenzo Bernini iz 17. stoletja, v njej pa so poleg znane Marijine ikone shranjene še relikvije betlehemskih jaslic.

Cerkev, kjer je v 9. stoletju papež Hadrijan II. sprejel brata Cirila in Metoda, je povezana tudi s slovensko skupnostjo v Rimu in verniki, ki pogosto poromajo tja. V svetem letu je Vatikan, ki je vsakemu evropskemu narodu določil svojo cerkev, baziliko posebej namenil slovenskim romarjem, ki v okviru organiziranih romanj tam obhajajo maše.

Slovenski nogometaš šel na kolena in zaročil svojo srčno izbranko (FOTO)