Papež je že pred leti izrazil posebno željo o svojem zadnjem počivališču.
Rimsko baziliko Marije Snežne, kjer so v soboto pokopali papeža Frančiška, so danes ob sedmi uri znova odprli za javnost. Verniki lahko obiščejo tudi papežev grob v stranski ladji bazilike blizu glavnega oltarja.
Verniki začeli prihajati zgodaj
Frančiška, ki je umrl prejšnji ponedeljek, so v soboto po maši na Trgu svetega Petra s papamobilom prepeljali v baziliko Marije Snežne, kjer so ga pokopali v zasebnem krogu.
"S prihodom v baziliko je končano zadnje potovanje našega ljubega svetega očeta Frančiška," je dejal kardinal Rolandas Makrickas zvečer na začetku molitve rožnega venca pred baziliko Marije Snežne. Molitve so se udeležili številni verniki. Ti so danes začeli že zjutraj začeli prihajati v cerkev, čez dan naj bi papežev grob obiskali tudi kardinali.
Ti so se pred tem ob 10.30 zbrali pri maši na Trgu svetega Petra v Vatikanu. Mašo je daroval kardinal Pietro Parolin, ki je bil v času papeža Frančiška vatikanski državni tajnik.
Pogreb potekal brez navzočnosti kamer
Željo, da ga v nasprotju z večino njegovih predhodnikov, ki počivajo v baziliki svetega Petra, pokopljejo v baziliki Marije Snežne, je papež izrazil že pred nekaj leti, zapisal pa jo je tudi v oporoko, ki so jo prebrali po njegovi smrti.
Zadnje počivališče papeža Frančiška je preprost grob iz marmorja blizu oltarja svetega Frančiška, v stranski ladji bazilike Marije Snežne, v kateri je pokopanih že sedem papežev. Leži tudi blizu kapele, v kateri je znamenita ikona Marije, imenovana Salus Populi Romani (Rešiteljica rimskega ljudstva), pred katero je Frančišek pogosto molil.
Pogreb v baziliki je potekal brez navzočnosti kamer, pred tem pa je papeža na zadnji poti pospremilo okoli 400.000 vernikov, 4000 duhovnikov in skoraj tisoč škofov. Na pogrebni slovesnosti je bilo tudi 162 tujih delegacij, med njimi več deset voditeljev držav in organizacij ter monarhi.