Sprašuje se, ali gre res za pomanjkanje upanja v prihodnost pri mladih generacijah?
Ustvarjanje družine v Italiji postaja "velikanski podvig", ki si ga lahko privoščijo samo bogati, je na konferenci o demografski krizi v Italiji v Rimu dejal papež Frančišek. Opozoril je, da neusmiljeni pogoji prostega trga preprečujejo mladim, da bi imeli otroke.
Papež: "Hišni ljubljenčki nadomeščajo otroke"
Menil je, da upadanje rodnosti kaže na pomanjkanje upanja v prihodnost, saj mlade generacije bremenijo občutki negotovosti in krhkosti ter prekarnost. "Težave pri iskanju stabilne zaposlitve, visoke najemnine in nezadostne plače so resnični problemi," je poudaril papež, ob katerem je bila na odru tudi italijanska premierka Giorgia Meloni.
"Prosti trg brez potrebnih popravkov postaja brutalen in ustvarja vse hujše razmere in neenakosti," je še opozoril papež, ki je za nižjo rodnost delno okrivil tudi zahodno kulturo osredotočanja na potrebe posameznika. Ocenil je še, da hišni ljubljenčki v številnih gospodinjstvih nadomeščajo otroke, do česar je bil kritičen.
Italija z eno najnižjih stopenj rodnosti v EU
Lani so z rojstvom okoli 400.000 otrok dosegli novo rekordno nizko raven. Po podatkih italijanskega statističnega urada je bilo obenem število umrlih skoraj dvakrat višje in je znašalo 713.000. Število prebivalcev je lani posledično padlo pod 59 milijonov in se zmanjšalo za skoraj milijon ljudi.
Premierka Meloni je upadanje rodnosti v Italiji označila za "nacionalne izredne razmere". Odpravo tega problema je izpostavila kot absolutno prednostno nalogo njene vlade, ki si želi, da bo država znova imela svetlo prihodnost. Po navedbah BBC je že ustanovila ad hoc ministrstvo za reševanje vprašanja upadanja rodnosti, vlada pa je namignila, da bo k večjemu številu rojstev spodbujala tudi z oprostitvijo plačila dohodnine.
Papež Frančišek se je opravičil slovenskim žrtvam spolnih zlorab
Novo na Metroplay: Ines Erbus o avtoimuni bolezni, ljubezni do hrvaščine in potovanjih