Po vsem svetu se prižiga alarm, prvič so se pojavili neizpodbitni dokazi: "Verjetno je prepozno!"

12. 6. 2024, 09:47 | P. F.
Deli
Po vsem svetu se prižiga alarm, prvič so se pojavili neizpodbitni dokazi: "Verjetno je prepozno!" (foto: Profimedia)
Profimedia

"To je bil manjkajoči člen," pravijo strokovnjaki.

Noben del otoške države Kiribati se ne dviga več kot dva metra nad Tihim oceanom. Dva atola sta že izginila pod valovi in znanstveniki napovedujejo, da bi lahko bilo območje v naslednjih nekaj desetletjih neprimerno za bivanje. Razselilo se je že več sto tisoč ljudi, piše British Telegraph.

Takšno dogajanje lahko spremljamo po vsem svetu, vse od Benetk, Nizozemske in Maldivov do Londona. Svet se s to novo podobo postopoma sooča že leta, vendar so najnovejše informacije resnično šokantne. Prvič so se pojavili neizpodbitni dokazi, da topla morska voda vstopa pod ogromen ledenik Thwaites, ki je velik kot Florida in vsebuje dovolj vode, da dvigne raven svetovnih oceanov za 65 centimetrov.

"Skrb vzbujajoče je, da podcenjujemo hitrost, s katero se ledenik spreminja, kar je uničujoče za obalne skupnosti po vsem svetu," je dejala dr. Christine Dow, profesorica na Šoli za okolje na Univerzi v Waterlooju in soavtorica študije. "Thwaites je najbolj nestabilen kraj na Antarktiki," je dejala.

Sneg in dež nad Slovenijo: spremljajte, kako se premikajo padavine
Topljenje ledu na Antarktiki.

Topljenje ledu na Antarktiki.

Profimedia

Ker se zaradi podnebnih sprememb globalne temperature dvigujejo vse višje, se topijo ledeniki, ledene plošče v gorskih regijah in polarni ledeni pokrovi. Erodirajoči led se steka naravnost v svetovne oceane in dviguje morsko gladino. Vsako nenadno povečanje bi lahko bilo katastrofalno za obalna mesta, kot so London, New York in Šanghaj.

Avtorji študije so upali, da bo trajalo več sto let, preden bo Thwaites izgubil led, zdaj pa se bojijo, da se bo to zgodilo v nekaj desetletjih. Dr. Larter je dejal, da študija predstavlja "manjkajoči člen" pri razlagi, kaj se dogaja "pod več sto metri ledu".

Opozarjajo, da bi morale ranljive države nujno začeti vlagati v zaščito pred dvigovanjem morske gladine, kot je to storil London. Dolgoročno je edina pot naprej omejitev emisij ogljika. Verjetno je sicer prepozno za "ledeno goro sodnega dne". "Da, verjetno smo dosegli točko, od koder ni več vrnitve," zaključujejo avtorji študije.

Hrvatom se smeji: padel prvi letošnji rekord

Novo na Metroplay: “Vse, kar je za psiho preveč, nase prevzame telo” | Tomislav in Nina Senečić