Za prihajajoče leto je napovedana rast cen številnih proizvodov in storitev.
Življenjski stroški v Nemčiji, kjer je stopnja inflacije novemba spet presegla mejo dveh odstotkov, so vse dražji. Najbolj so se podražili hrana in storitve, kot je obisk restavracij, paketna potovanja ali popravila avtomobilov.
Po napovedih strokovnjakov naj bi se stopnja inflacije v letu 2025 ustalila pri 2,2 odstotka, na podražitve pa bi lahko vplivalo tudi politično dogajanje tako v tujini kot doma - na primer zmaga Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA in nemške zvezne volitve, ki se bodo odvile 23. februarja. Zaradi naštetega bi lahko naslednjih osem stvari v letu 2025 postalo luksuz.
Uvoženi produkti in maslo
Donald Trump je po izvolitvi že omenjal morebitno zvišanje carin na uvoz, na kar bi se s povišanjem carin najverjetneje odzvala tudi Evropa. Zaradi tega bi se podražili tako izdelki, ki so izdelani v ZDA, npr. pripomočki KitchenAid, sveče Yankee Candle ali ameriški viski, kot tudi Applovi iPhoni, ki so sicer izdelani na Kitajskem. 10- ali celo 25-odstotna uvozna carina bi bila za podjetje hud udarec in bi najverjetneje vplivala tudi na ceno njihovih proizvodov. Izvršnemu direktorju Appla Timu Cooku je leta 2018 sicer uspelo pri Trumpu izpogajati, da so bile višje carine iPhonom prihranjene, ali bo to veljalo tudi leta 2025, ni znano.
V letošnjem letu je v Nemčiji močno narasla cena masla. Za 250-gramsko pakiranje je bilo oktobra treba odšteti že 2,39 evra, kar je novi nemški rekord. Maslo je bilo leta 2024 za kar 41 odstotkov dražje kot leta 2020. Po besedah tiskovnega predstavnika Zveznega združenja nemških proizvajalcev mleka (BDM) Hansa Foldenauerja je možna tudi nadaljnja rast cene, saj je krav molznic manj, povpraševanje po maslu pa je še zmeraj veliko. Prav tako bi lahko zrasle cene mleka, povzema Fenix magazin.
Manj za kulturo in starševsko nadomestilo
V nemškem predlogu proračuna, ki je sicer novembra propadel, je bilo za leto 2025 predvidenih več kot 800 milijonov evrov manj za zunanje ministrstvo. Za vzdrževanje kulturnih vezi s tujino je bilo predvidenih 55 milijonov evrov manj, zaradi česar bi manj dobile tako nemške šole v tujini kot tudi Goethe-Institut. Generalni sekretar Goethe-Instituta Johannes Ebert je izrazil upanje, da rezi proračuna vendarle ne bodo tolikšni. "Kultura tudi leta 2025 ne sme biti luksuz. Je bistvenega pomena za kohezijo in odpornost družb ter spodbuja čezmejne odnose," je dejal.
Tudi imeti otroke bi lahko postalo luksuz. Leta 2023 je začela vlada postopoma nižati meje dohodkov za starševsko nadomestilo. Ta od aprila 2024 znaša 200.000 enotnega bruto dohodka, z aprilom 2025 pa se bo znižala na 175.000 evrov. Pari, ki dosegajo takšne dohodke, bodo tako med starševskim dopustom za velik del plače ostali brez nadomestila. Zaradi tega bodo po besedah tiskovne predstavnice FDP za izobraževalno politiko Rie Schröder nekateri pari razmišljali o tem, ali si sploh lahko privoščijo otroke.
Več za obroke v vrtcih in šolah ter zdravstveno zavarovanje
V letu 2024 so se zvišale tudi cene obrokov v nemških vrtcih in šolah. Cene obrokov je glede na eno od raziskav zvišalo 73 ponudnikov hrane v vrtcih in šolah, razlog za povišanje je med drugim dvig DDV, ki so ga v začetku leta zvišali s sedem na 19 odstotkov. 67 odstotkov ponudnikov pričakuje, da bodo cene v letu 2025 še dodatno narasle, zaradi česar bi lahko prehrana v vrtcih in šolah za nekatere postala luksuz.
Dražje bo tudi zdravstveno zavarovanje. Z letom 2025 se bo namreč v Nemčiji za 0,8 odstotne točke povečala povprečna dodatna stopnja prispevkov, ki bo tako znašala 2,5 odstotka. Dvig prispevkov za zdravstveno zavarovanje bo prizadel tako zaposlene kot upokojence, zvišanje premij pa je za 1. januar 2025 napovedala tudi večina zasebnih zdravstvenih zavarovalnic - te naj bi se v povprečju zvišale za 18 odstotkov.
Dražja javni prevoz in izdelava osebne izkaznice
Dražja bo tudi vožnja z javnim prevozom, saj se bo z začetkom novega leta cena enotne mesečne vozovnice Deutschlandticket za vlake, avtobuse in nekatere druge oblike javnega prevoza povišala za devet evrov in bo po novem namesto 49 stala 58 evrov.
Občutno se bo podražila izdelava osebne izkaznice, ki bo dražja za kar 50 odstotkov. Za osebe, ki so stare 24 let in več, se bo cena osebne izkaznice s trenutnih 37 zvišala na 52 evrov. Razlog, da se bo cena za državljane povišala je to, da osebnih izkaznic več ne bodo mogli prevzeti osebno na uradu, ampak jih bodo dobili domov neposredno po pošti. Cena dostave je 15 evrov, piše Fenix magazin.