J. Z. | 2. 8. 2022, 10:52
Dilema pred dopustom: kune kupiti v Sloveniji ali zamenjati na Hrvaškem?
Številni turisti se pred odhodom na počitnice k našim južnim sosedom sprašujejo, kaj se jim najbolj splača. Da ne bo zadrege, smo preverili, s katero izbiro boste prejeli kar največ.
Hrvaška, ki je še vedno eden izmed najbolj priljubljenih turističnih ciljev za Slovence, bo s 1. januarjem prihodnje leto uvedla evro. A če se boste še letos odpravili tja, je smiselno menjati evre v kune, svetuje Zveza bank Slovenije.
Ker so menjalni tečaji v menjalnicah in bankah na Hrvaškem različni, turistom priporočajo, da se pred menjavo gotovine pozanimajo o veljavnih tečajih.
A hrvaški mediji poročajo nad pritoževanjem turistov, ki pravijo, da se pri menjavi denarja počutijo oropane, saj so v nekaterih primerih za 100 evrov dobili le 610 kun.
"To je sramota za cel Rovinj in za vse nas. Zelo se trudimo za vsakega gosta, ne le, da bi se tuji gosti pri nas počutili dobrodošle, temveč tudi varne in zaščitene. To, kar počne ta menjalnica, je klofuta vsem nam," je za portal Glas Istre dejal eden od prebivalcev Rovinja, ki se ukvarja z oddajanjem sob.
V povprečju sicer za 100 evrov v hrvaških menjalnicah dobite okrog 710 kun. A to je manj, kot bi dobili v slovenskih bankah.
V NLB bi namreč, kot smo preverili, za 100 evrov dobili okrog 760 kun, podobni pa so tudi tečaji v drugih bankah. A previdno, večina bank bo tistim, ki niso njihovi komitenti, dodatno zaračunala menjavo denarja, opozarja Zveza potrošnikov Slovenije.
Dvigovanje denarja na bankomatih
V zvezi bank svetujejo, da plačilne kartice turisti uporabljajo na mestih, kjer se tuja valuta v evro preračuna po menjalnih tečajih kartičnih sistemov Mastercard in Visa. Ti tečaji so namreč običajno ugodnejši kot tečaji bank in menjalnic.
Pri dvigovanju gotovine na bankomatih pa svetujejo pozornost, saj bankomat ponudi dve možnosti: dvig s konverzijo v evrih ali pa dvig gotovine v lokalni valuti.
Zveza bank potrošnikom svetuje, da vedno izberejo dvig v lokalni valuti in ne s konverzijo, saj bo to za potrošnika ugodneje.
Pri dvigih na tujih bankomatih je dobro biti pozoren tudi na morebitne dodatno zaračunane stroške iz naslova enkratnih nadomestil za dvig gotovine oziroma pribitkov na menjalni tečaj. Ta stroška se lahko namreč zaračunata zgolj in samo ob izrecnem vašem privoljenju tekom izvajanja transakcije.
Novo na Metroplay: “Ljudje mislijo, da je podjetništvo bogastvo brez truda!” | Marko Verdev