23. 8. 2024, 21:34 | Vir: STA

Pogovori o prekinitvi ognja v Gazi prinesli napredek? "Razmislite o tem, kaj bo ta dogovor prinesel ljudem v Gazi"

Profimedia

Načrt v okviru popolne šest tednov trajajoče prekinitve ognja med drugim predvideva izmenjavo izraelskih talcev in Palestincev v izraelskih zaporih in nato umik izraelskih sil z vseh naseljenih območjih Gaze.

Na pogovorih v Kairu o prekinitvi ognja na območju Gaze je bil dosežen napredek, je danes sporočil tiskovni predstavnik Sveta za nacionalno varnost John Kirby in Hamas pozval, naj sprejme predlog, ki je bil oblikovan prejšnji teden v Dohi. Poudaril je, da bi dogovor prebivalcem Gaze zagotovil obdobje miru in okrepil dobavo humanitarne pomoči.

"Dosežen je bil napredek. Zdaj morata obe strani stopiti skupaj in si prizadevati za implementacijo. Predhodni pogovori, ki smo jih imeli sinoči v Kairu, so bili konstruktivne narave. Zato si želimo, da bi se v naslednjih dneh nadaljevali v enakem duhu," je na novinarski konferenci povedal Kirby.

Ob tem je Hamas pozval, naj sprejme predlog, ki je bil oblikovan prejšnji teden v Dohi. "Razmislite o tem, kaj bo ta dogovor prinesel ljudem v Gazi. Zagotavlja jim obdobje miru in potencialni konec vojne. Zaradi prekinitve spopadov bomo imeli tudi neverjetno priložnost, da vsi mi - in mislim na vse nas, vključno z ZDA - bistveno povečamo humanitarno pomoč," je poudaril.

Profimedia

Dodal je še, da ZDA verjamejo, da je izraelski premier Benjamin Netanjahu predlog sprejel, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na pogovorih v Kairu, na katerih predstavniki Hamasa ne sodelujejo, naj bi trenutno glavno prepreko do dosege dogovora predstavljal Filadelfijski koridor, ozek pas ozemlja na meji med Gazo in Egiptom. Medtem ko Hamas zahteva popoln umik izraelske vojske, Izrael namreč ne želi zapustiti koridorja.

Osnovo za pogajanja, pri katerih poleg ZDA posredujeta še Egipt in Katar, sicer predstavlja okvir, ki ga je konec maja predstavil ameriški predsednik Joe Biden. Načrt v okviru popolne šest tednov trajajoče prekinitve ognja med drugim predvideva izmenjavo izraelskih talcev in Palestincev v izraelskih zaporih in nato umik izraelskih sil z vseh naseljenih območjih Gaze.