21. 3. 2024, 19:49 | Vir: STA

Golob v Bruslju o stališču Slovenije do priznanja Palestine: "O tem ni nobenega dvoma"

Bobo

Bližnjevzhodni konflikt je ena od osrednjih tem zasedanja voditeljev članic EU, o čemer so razpravljali tudi z generalnim sekretarjem ZN Antoniem Guterresom.

Kot je premier Robert Golob povedal ob robu vrha EU, bo Slovenija Palestino predvidoma priznala skupaj še z nekaterimi drugimi članicami, da bo mednarodni učinek čim večji. Kdaj naj bi se to zgodilo, ni želel napovedovati. 

"Morda bo to že v kratkem"

"Politična rešitev je lahko samo ena in to je rešitev dveh držav, to govorimo danes že vsi. In če že govorimo o politični rešitvi dveh držav, to pomeni, da bomo ti dve državi tudi priznali," je na vprašanje, ali sam podpira priznanje Palestine, odgovoril Golob. Dodal je, da o tem ni nobenega dvoma.

Robert Golob na letališču Brnik, ko je Slovenija poslala pomoč Palestini. (23.2.2024)

Robert Golob na letališču Brnik, ko je Slovenija poslala pomoč Palestini. (23.2.2024)

Bobo

Po njegovih besedah se Slovenija o priznanju ne bo odločala povsem sama. O tem se pogovarja s skupino enako mislečih držav znotraj EU. "Mislim, da bomo šli skupaj v to priznanje. Takrat, ko bomo to naredili, bomo naredili zato, da bo mednarodni učinek čim večji," je še povedal glede priznanja Palestine. "Morda bo to že v kratkem, vendar se o tem ne bi opredeljeval," je dejal.

K priznanju palestinske države je sicer vlado pozvala poslanska skupina največje koalicijske stranke Gibanje Svoboda, ki jo vodi Golob. Kot so zapisali v pozivu vladi, niso več pripravljeni nemočno spremljati morije v Gazi.

Obrazložitev stališča

"Palestina nima možnosti vzpostaviti državne strukture brez priznanja pravice do samostojne države s strani mednarodne skupnosti. Čakanje na pravi trenutek v zgodovini za priznanje Palestine ni več primeren odgovor. V Evropski uniji je več držav, ki že napovedujejo priznanje, zato pozivamo vlado, da skupaj s prvo skupino držav Evropske unije stori ta korak," so zapisali v pozivu, objavljenem na spletni strani stranke.

Vojaki Nata nalagajo materialno pomoč palestinskemu civilnemu prebivalstvu. (23.2.2024)

Vojaki Nata nalagajo materialno pomoč palestinskemu civilnemu prebivalstvu. (23.2.2024)

Bobo

Bližnjevzhodni konflikt je sicer ena od osrednjih tem zasedanja voditeljev članic EU, o čemer so na delovnem kosilu razpravljali tudi z generalnim sekretarjem Združenih narodov Antoniem Guterresom. Največ časa so po Golobovih besedah posvetili humanitarni katastrofi v Gazi.

O pritiskih na Izrael

"Stališče Slovenije je bilo zelo jasno. Evropska unija naredi bistveno premalo, Evropska unija bi morala biti bolj glasna, predvsem pa bi morala zasledovati enako strategijo, kot jo v primeru ruske agresije na Ukrajino, morali bi imeti jasna in enotna stališča. (...) Verjamem, da bomo danes zvečer to poskušali popraviti in upam, da bomo zelo jasno pozvali naše prijatelje v Izraelu, da morajo z akcijami, ki jih izvajajo, prenehati takoj," je o razpravi z Guterresom povedal Golob.

Gaza

Gaza

Profimedia

Vzvodov za pritisk na Izrael ima EU po njegovem mnenju dovolj. "Gre za vprašanje odločitve, ali bomo začeli končno delovati v smeri takojšnje prekinitve ognja, takojšnjega premirja in takojšnje razbremenitve humanitarne katastrofe v Gazi," je še dejal premier.

Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču