Študentski protesti so sprožili veliko družbeno gibanje, v središču katerega je boj za pravno državo in boj proti korupciji.
Študenti vseh srbskih univerz danes v okviru množičnega protesta od dopoldneva blokirajo eno od glavnih vpadnic v mesto Kragujevac, Lepenički bulevar. Blokada bo glede na napovedi trajala do okoli polnoči.
Protest v Kragujevcu je tretji celodnevni protest v enem od srbskih mest – za Beogradom in Novim Sadom. Tradicionalno so se ob 11.52 s 15 minutami tišine spomnili žrtev zrušitve nadstreška v Novem Sadu.
Vzdolž blokiranega dela vpadnice so postavili oder, postaje s hrano, lokacije za nujno pomoč, različne delavnice, mobilne sanitarije in smetnjake. Policija je zavarovala dovoze do bulvarja, da bi zagotovila varnost udeležencev protesta.
Več tisoč protestnikov je ob srbskem dnevu državnosti pozivalo k večji odgovornosti vlade in reformam. Številni so v rokah držali srbske zastave s krvavimi odtisi rok, kar je postal simbol protestov. V blokadi med drugim sodelujejo skupine študentov, ki so v petek v Kragujevac prispele peš iz Beograda, Niša, Čačka, Užic, Kraljeva, Novega Pazarja, ter študenti kolesarji in tisti, ki so tekli maratonsko štafeto iz Beograda.
Prebrano študentsko pismo v Kragujevcu: "Zdi se, da je konec zimskega spanca, resničnost pa obeta"
"Vsi vi, ki se počutite svobodni in svobodomiselni – dobrodošli. Najprej bi se mi, študentje Univerze v Kragujevcu, zahvalili študentom drugih fakultet za njihov trud in angažiranost, da so danes tukaj v tako velikem številu. Z nami so danes študentje in državljani iz vse Srbije, združeni okoli iste ideje – ideje resnih družbenih sprememb, ki temeljijo na osnovnih vrednotah, ki jih vsi delimo," je na protestu v Kragujevcu prebral eden od študentov.
V prebranem študentskem pismu so študentje pozvali institucije k hitremu in preglednemu ukrepanju ter jasno in nedvoumno zahtevali izpolnitev svojih zahtev s strani pristojnih organov.
Celotno branje pisma si lahko ogledate v spodnjem videu.
Fotografije
Protesti v Srbiji
Protesti v Srbiji so se začeli po novembrskem smrtonosnem zrušenju nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, razmere pa so se zaostrile konec januarja po napadu na skupino študentov v Novem Sadu. Dva od napadalcev sta po navedbah študentov prišla iz prostorov vladajoče Srbske napredne stranke (SNS).
Kmalu po napadu sta odstopila srbski premier Miloš Vučević in novosadski župan Milan Đurić. Razmere se sicer niso umirile, saj se protesti po državi nadaljujejo.
Vučić napovedal novo vlado, ki bo ščitila interese Srbije
Srbski predsednik Aleksandar Vučić je na shodu podpornikov v Sremski Mitrovici dejal, da bo pri sestavi nove srbske vlade pozoren na to, da bo ščitila interese Srbije. Vučić je ob tem študente, ki so se zbrali na protestu v Kragujevcu, pozval, naj razmislijo o svoji prihodnosti, in jim dejal, da je njegovo zaupanje vanje večje "kot v tiste, ki so jih v to prisilili". "Razglasite zmago, izpolnili smo vse zahteve, pojdite nazaj v študentske klopi, ta država potrebuje znanje," je dejal.
V Sremsko Mitrovico je danes prispelo veliko avtobusov iz različnih srbskih mest, videti pa je bilo tudi številne avtobuse z registrskimi oznakami Bosne in Hercegovine. Vučić bi se moral sicer udeležiti osrednje državne slovesnosti ob dnevu državnosti v Orašcu, a je tja poslal predsednika vlade v odhodu Miloša Vučevića.
View this post on Instagram
Po njegovemu govoru je bila soglasno sprejeta tudi narodna deklaracija o Vojvodini
Po govoru predsednika Srbije je bila tudi sprejeta narodna deklaracija o Vojvodinji, v kateri je med drugim zapisano, da je Vojvodina neločljivi del nacionalne politične, ustavne in kulturne identitete sodobne Srbije in da ne more obstajati izven nje. Glede narodne deklaracije o Vojvodini je Vučić poudaril, da je "Vojvodina Srbija in Srbija Vojvodina", kar so zbrani pospremili z vzkliki in aplavzom. Po današnjem sprejetju v Sremski Mitrovici bo o deklaraciji na koncu odločal parlament, potem ko se bodo o njej pogajali s koalicijsko Zvezo vojvodinskih Madžarov.
Vučić obtožil študente, da zagovarjajo separatistične težnje Vojvodine
Po vse večji podpori večmesečnim študentskim protestom, ki so izbruhnili po novembrskem smrtonosnem zrušenju nadstreška na novosadski železniški postaji, so Vučić in drugi visoki predstavniki njegove vladajoče Srbske napredne stranke (SNS) začeli trditi, da na protestih zagovarjajo separatistične težnje Vojvodine. Vučić je sicer nedavno pred novinarji v Beogradu deklaracijo označil za odgovor srbskega naroda iz Vojvodine na poskuse določenih ljudi v tej pokrajini na severu države, da revidirajo ustavni in pravni red Srbije, medtem ko v bistvu pripravljajo teren, da Vojvodina postane republika. Da želijo odcepitev Vojvodine, je obtožil organizatorje protestov v Novem Sadu.
Novo na Metroplay: Zemlja omogoča, da se zgodi čarovnija | N1 podkast s Suzano Lovec