Uredništvo | 1. 12. 2024, 21:55
Bi se Slovenija lahko odpovedala gotovini? Takšne so ugotovitve
Opravili so zanimivo raziskavo.
Bi se v Sloveniji lahko odpovedali gotovini? Nova analiza, ki jo povzema portal Euronews, ponuja vpogled v prihodnost evropskega plačilnega sistema, kjer bi gotovina lahko izginila iz vsakodnevnih transakcij.
Raziskava, ki jo je izvedlo norveško spletno mesto za finančne informacije Finansplassen, je pokazala, da so nordijske države v Evropi bolj pripravljene na prehod v brezgotovinsko družbo v primerjavi z drugimi evropskimi državami.
Finansplassen je pri svoji analizi združil podatke, ki so jih zbrali Svetovna banka, Eurostat in druge javno dostopne podatkovne baze, da bi ocenil, kako prilagojene so države na prihodnost, kjer bo gotovina imela manjšo vlogo ali pa bo popolnoma izginila, poroča Euronews.
Eden od ključnih kazalnikov pripravljenosti na brezgotovinsko plačevanje je število bankomatov in plačljivih terminalov na 100.000 odraslih prebivalcev. Preverili so tudi, kakšne so omejitve, ki jih med brezstičnim nakupovanjem imajo imetniki kartic in tudi število ljudi, ki spletno bančništvo že uporabljajo.
Manjše število bankomatov kaže, da država ni tako odvisna od gotovine in da se vse več ljudi odloča za elektronske načine plačevanja. V nasprotju s tem večje število bankomatov nakazuje večjo odvisnost od gotovine.
Kam se je uvrstila Slovenija?
Analiza je pokazala, da je na vrhu lestvice Norveška, saj ima eno najmanjših števil bankomatov, 96 odstotkov prebivalcev pa spletno bančništvo že uporablja. Finska in Danska sta v analizi na drugem in tretjem mestu.
Slovenija pa se je z 79,78 bankomata na 100.000 prebivalcev urstila na 25 mesto na lestvici. Spletno bančništvo sicer v Sloveniji uporablja le 69,69 odstotka ljudi. Brezgotovinskim sistemom so najmanj prilagojene Armenija, Gruzija, in Nemčija.