14. 4. 2022, 22:30 | Vir: STA
Rusija priznala: Moskva je potonila
Kako je prišlo do nesreče križarke? Rusija trdi eno, Ukrajina drugo ...
Ruska raketna križarka Moskva, ki naj bi jo po navedbah Kijeva zadele ukrajinske rakete, je potonila v Črnem morju.
To je potrdilo rusko obrambno ministrstvo, ki sicer trdi, da je ladja potonila v neurju, medtem ko so jo vlekli na varno.
"Med vlečenjem križarke Moskva v odrejeno pristanišče je zaradi poškodbe trupa pri eksploziji, do katere je prišlo zaradi požara, ladja izgubila stabilnost. V hudem neurju je potonila," so zapisali na ruskem ministrstvu. Dodali so, da so posadko evakuirali na bližnje ladje ruske črnomorske flote.
Rusko obrambno ministrstvo je že davi sporočilo, da je na križarki Moskva izbruhnil požar, ki je zajel tudi strelivo, to pa je eksplodiralo. Pri tem je bila ladja huje poškodovana.
Ladjo poškodovali Ukrajinci
Guverner Odese Maksim Marčenko pa je že pred tem sporočil, da so ukrajinske rakete pozno v sredo zadele ladjo in jo huje poškodovale.
Acc to pro-#Ukrainian sources, the #Russian Navy cruiser "Moscow" was hit by Neptun anti-ship missile.
— Middle East Update (@islamicworldupd) April 14, 2022
The first footage of the burning cruiser pic.twitter.com/oOszQeCRLV
Svetovalec ukrajinskega predsednika Oleksij Arestovič pa je sporočil, da se je s križarko zgodilo nekaj presenetljivega in da ne razumejo točno, kaj.
"Počasi gori. Točno sedaj. In zaradi razburkanega morja ni jasno, ali bo lahko pomoč prišla do nje," je davi sporočil v objavi na portalu Youtube, kasneje pa dodal, da je ladja očitno potonila.
Kdo laže?
Rusko obrambno ministrstvo je te navedbe nato zavrnilo. "Križarka Moskva je še nad gladino," so sporočili. Kot so dodali, je požar lokaliziran in ne beležijo več eksplozij streliva, nameravali so jo odvleči do pristanišča.
O križarki
Raketna križarka Moskva, ki so jo zgradili v ukrajinskem Mikolajivu, je v uporabi od začetka 80. letih prejšnjega stoletja.
S 510-člansko posadko je med drugim služila tudi v konfliktu v Siriji, kjer je varovala ruske sile v oporišču Hmeimim. Gre tudi za križarko, ki je ob začetku invazije na Ukrajino zahtevala predajo ukrajinskih sil na Kačjem otoku.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču