Zahodne obveščevalne službe so prižgale alarm: ruska grožnja se povečuje.
Severnoatlantski svet, najpomembnejše telo Nata, je prižgal alarm. Zaskrbljenost se namreč stopnjuje zaradi naraščajočih ruskih kibernetskih napadov, obsojajo se zlonamerne dejavnosti Moskve. V izjavi je svet omenil sovražne dejavnosti proti Nemčiji, Estoniji, Latviji, Litvi, Poljski, Češki in Veliki Britaniji. Tudi Slovenija ni izvzeta iz ruske napovedi o kibernetskih napadih. Kot smo tudi mi poročali, so ruski hekerji v anonimnem pismu na Telegramu Sloveniji zagrozili z novimi hekerskimi napadi, zaradi katerih naj bi naša država za en teden ostala brez električnega toka.
"Ti dogodki so del vse močnejše kampanje dejavnosti, ki jih izvaja Rusija po vsej evroatlantski regiji, tudi na ozemlju zavezništva in prek posrednikov. Ti vključujejo sabotaže, nasilna dejanja, kibernetske in elektronske motnje, dezinformacijske kampanje in druge hibridne operacije," je svet navedel v izjavi.
"Putin želi trajni konflikt z Zahodom"
Svet je zatrdil, da bodo Natovi partnerji sodelovali pri odvračanju in obrambi pred temi hibridnimi napadi ter da bodo še naprej podpirali Ukrajino, poroča oe24. "Evropske obveščevalne službe so opozorile svoje vlade, da Rusija načrtuje nasilno sabotažo po celotni celini, da bi se zapletla v stalni konflikt z Zahodom," navaja Financial Times.
Putin se je že začel "aktivno pripravljati na prikrite bombne napade, požige in poškodbe infrastrukture na evropskih tleh". Po podatkih ameriškega Inštituta za preučevanje vojne Kremelj sabotira tudi vojaške logistične operacije.
Niz incidentov
Pred kratkim se je v več Natovih državah zvrstilo kar nekaj incidentov, ravno prejšnji teden tudi ruski kibernetski napad na stranko nemškega kanclerja SPD. Velika Britanija pa je pred kratkim obtožila Rusijo, da je priredila požig na njenem ozemlju. Britansko zunanje ministrstvo je zato konec aprila poklicalo ruskega veleposlanika v London. 20-letni Britanec, ki je domnevno povezan z rusko skupino plačancev Wagner, je bil pred tem obtožen, da je v Londonu domnevno zažgal podjetja, povezana z Ukrajino.
Češke oblasti so marca razkrile propagandno mrežo, ki jo je financirala Moskva. Šlo je za spletno stran Voice of Europe, ki je imela sedež v Pragi. Pristojni naj bi evropskim poslancem plačevali za proruske objave.
Prav tako konec marca je Poljska poročala o operaciji proti ruski vohunski mreži, ki naj bi delovala proti institucijam Evropske unije. Morebiten vpliv Moskve na junijske evropske volitve je bila tudi tema vrha voditeljev držav in vlad EU.