Veliko jih razmišlja o vrnitvi v domovino, 27-letnik pa želi ostati: "Razmere niso varne"

12. 12. 2024, 14:57 | Vir: STA
Deli
Veliko jih razmišlja o vrnitvi v domovino, 27-letnik pa želi ostati: "Razmere niso varne" (foto: LMS Radio, La Musique Star Twitter)
LMS Radio, La Musique Star Twitter

Glede morebitne vrnitve v Sirijo je 27-letni Anas Modamani dejal, da si je v Nemčiji ustvaril življenje in ne želi oditi. 

"Imam čudovito stanovanje, čudovito ženo ... Tu imam vse, kar potrebujem," je za francosko tiskovno agencijo AFP še povedal diplomirani komunikolog iz Sirije, ki danes v Nemčiji deluje kot novinar, videoproducent in fotograf, poleg sirskega pa ima tudi nemško državljanstvo.

Modamani je leta 2015 kot 18-letnik pobegnil iz Sirije na vrhuncu begunske krize, kmalu po prihodu v Nemčijo pa je postal eden njenih simbolov, ko je fotografija, na kateri dela selfi z nasmejano kanclerko Angelo Merkel, obkrožila svet.

Modamani zdaj živi v Berlinu z ukrajinsko zaročenko, ki je v Nemčijo prišla nekaj mesecev pred rusko invazijo na Ukrajino februarja 2022. Tudi kot par predstavljata svojevrsten simbol: Ukrajinci in Sirci namreč sestavljajo dve najštevilčnejši begunski skupnosti v Nemčiji.

"Res je, da je vojne konec, vendar razmere v Siriji niso varne"

Številni Sirci po padcu režima predsednika Asada, ki so ga minuli konec tedna strmoglavili islamistični uporniki pod vodstvom skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), že razmišljajo o vrnitvi v domovino. Nekateri pa so si po pobegu iz države v tujini ustvarili novo življenje in ne želijo oditi.

"Res je, da je vojne konec, vendar razmere v Siriji niso varne in videti bomo morali, kako se bodo stvari razvijale. Skrbi me za moje prijatelje, ki v nasprotju z mano nimajo nemškega potnega lista," je dejal Modamani.

Več držav članic EU - vključno z Nemčijo - se je namreč kmalu po padcu Asadovega režima odločilo za začasno prekinitev postopkov obravnave prošenj za azil sirskih beguncev, slišati pa je bilo tudi pobude za vračanje Sircev v domovino in celo pozive k deportacijam.

Predstavniki ZN in EU so sicer v sredo opozorili, da razmere v Siriji trenutno še ne omogočajo prostovoljnega, varnega in dostojnega vračanja v državo, in da nobenega prosilca za azil ne bi smeli na silo vrniti v državo izvora. O posledicah padca Asadovega režima za notranjo varnost EU in področje migracij danes razpravljajo notranji ministri držav članic, dogajanje v Siriji pa bo tudi ena od osrednjih tem zasedanja zunanjih ministrov naslednji ponedeljek.

Praznična Ljubljana: ne le na Prešernovem trgu, dih jemajoče smreke najdete tudi ... (znate našteti vse?)

Novo na Metroplay: "To je farsa demokracije" | N1 podkast s Suzano Lovec