Toliko stane najem enosobnega stanovanja v Zagrebu, Ljubljani, Bratislavi, Parizu in drugod

25. 1. 2025, 07:00 | K. Ž.
Deli
Toliko stane najem enosobnega stanovanja v Zagrebu, Ljubljani, Bratislavi, Parizu in drugod (foto: Žiga Živulovič jr./Bobo)
Žiga Živulovič jr./Bobo

Cene enomesečnega najema enosobnega stanovanja se razlikujejo od države do države. Cene v Ljubljani so sicer primerljive z Zagrebom ter Bratislavo. 

Medtem ko svetovna stanovanjska kriza še naprej pritiska na srednji razred po vsem svetu, cene najemnin v največjih svetovnih metropolah dosegajo neverjetne razsežnosti. V luči poglabljanja stanovanjske krize je RentCafe opravila raziskavo, v kateri je analizirala več kot 100 svetovnih metropol. Stroški, povezani s stanovanji, v vodilnih finančnih središčih kažejo dramatične razlike, vendar z jasnim trendom nenehne rasti.

Najdražja mesta na svetu za najem

New York že leta nosi naziv najdražjega mesta za življenje in na lestvici še vedno kraljuje. Povprečna cena mesečnega najema enosobnega stanovanja v središču mesta je namreč okoli 3400 evrov. Na priznanem Manhattnu pa se te cene gibajo med nad 5000 evri.

Toliko stane najem enosobnega stanovanja v Zagrebu, Ljubljani, Bratislavi, Parizu in drugod
Profimedia

Drugi na lestvici je London, kjer so cene za primerljiva stanovanja okoli 1500 evrov na mesec. Cena je sicer odvisna od sosesk.

Na tretjem mestu se je znašel Hongkong, kjer je povprečna najemnina približno 2500 evrov na mesec.

Kakšen glas ima Barron Trump?

Stanje v Evropi

Za evropski najemniški trg so značilne precejšnje razlike, ki odražajo različne gospodarske sile in regulativne okvire posameznih držav.

Pariz zaradi stroge regulacije trga in aktivne politike nadzora cen ohranja razmeroma stabilno ceno najema 1600 evrov.

Med evropskimi mesti prednjači Zürich s povprečno ceno 2000 evrov, kar je deloma posledica visokega življenjskega standarda in močnega švicarskega gospodarstva. Mesto izstopa predvsem po kakovosti stanovanj in strogih gradbenih standardih, navaja Slobodna Dalmacija.

Frankfurt kot finančno središče Evropske unije beleži zmernejše cene 1250 evrov, zaradi česar je v primerjavi z drugimi vodilnimi finančnimi središči relativno ugoden. Povprečna cena najema v Amsterdamu pa je medtem okoli 1800 evrov na mesec.

Toliko stane najem enosobnega stanovanja v Zagrebu, Ljubljani, Bratislavi, Parizu in drugod
Profimedia

Manjša evropska mesta

V Zagrebu je povprečna cena najema enosobnega stanovanja okoli 600 evrov, kar je bistveno ugodnejše od zahodnoevropskih metropol. Enosobno stanovanje v Splitu stane najmanj 500 evrov, cena v boljših soseskah pa se giba med 600 in 800 evri.

Povprečna cena najema v Pragi je okoli 850 evrov, medtem ko je v Budimpešti 700 evrov. Na podlagi ugotovitev raziskave je v Ljubljani povprečna cena najema enosobnega stanovanja 750 evrov, v Bratislavi pa okoli 680 evrov.

Na cene vpliva več dejavnikov

Na podlagi podrobne analize EuroCost International na oblikovanje cen najemnin na svetovni ravni vpliva več ključnih dejavnikov:

Ekonomska moč mesta je temeljni dejavnik, ki vpliva na cene. Mesta z močnim gospodarstvom in visokimi plačami seveda privabljajo več prebivalcev, kar povečuje povpraševanje po stanovanjih.

Tudi razpoložljivost stanovanj igra ključno vlogo pri oblikovanju cen. Mesta, ki imajo omejen prostor za novogradnje in stroge gradbene predpise, imajo pogosto višje cene zaradi omejene ponudbe.

Regulacija trga nepremičnin se od države do države močno razlikuje, pri čemer nekatera mesta izvajajo strog nadzor cen, druga pa trg prepuščajo svobodni konkurenci.

Prisotnost mednarodnih podjetij prav tako ustvarja dodaten pritisk na najemniški trg s prihodom visoko plačanih strokovnjakov in povečanim povpraševanjem po luksuznih nepremičninah.

Vsekakor na cene vpliva tudi kakovost življenja, vključno z dejavniki, kot so varnost, izobrazba, zdravstvo in kulturna ponudba. Vse to pomembno vpliva na privlačnost nekaterih mestnih sosesk in posledično na cene najemnin.

Novo poglavje ob Ljubljanici: po odhodu priljubljene čajnice je prišel ... (FOTO)

Novo na Metroplay: Ana Grdadolnik o nastopu na letošnji Emi, glasbeni karieri in prostem času