E. Č. | 12. 7. 2024, 12:43

Propadlo še eno nekoč zelo uspešno podjetje: računi blokirani neverjetnih 2835 dni!

Profimedia

Nekoč je bil biser jugoslovanskega gospodarstva, zdaj pa je - kot številni pred njim - klavrno propadel. V zlatih letih so zanj delali tudi številni Slovenci.

Gospodarstvo v nekdanji Jugoslaviji je temeljilo na socialističnem modelu, ki je združeval načrtno gospodarstvo z elementi tržnega gospodarstva. Po drugi svetovni vojni je država uvedla sistem družbene lastnine in samoupravljanja, kjer so delavci upravljali podjetja prek delavskih svetov. Industrijski sektor je bil močno razvit, zlasti v težki industriji, energetiki, avtomobilski industriji in ladjedelništvu. Tudi kmetijstvo je ostalo pomemben sektor. Jugoslavija se je razlikovala od drugih socialističnih držav po svoji odprtosti do Zahoda in članstvu v neuvrščenem gibanju, kar ji je omogočilo trgovanje z obema blokoma med hladno vojno. Kljub gospodarski rasti in modernizaciji v 60. in 70. letih je država v 80. letih zašla v gospodarsko krizo, zaznamovano z visoko inflacijo, brezposelnostjo in zunanjim dolgom. 

Profimedia

Eno tistih podjetji, ki so bila svoj čas ponos nekdanje Jugoslavije, je tudi Tranšped – Beograd. Slednji je imel ob koncu osemdesetih prejšnjega stoletja na plačilni listi več kot 1800 zaposlenih. "Tranšped je bil ključna špedicija hiša v nekdanji Jugoslaviji. Za špedicijo in transport je bil to to, kar je bil Genex za zunanjo trgovino. Če bi si katero jugoslovansko podjetje zaslužilo naziv velikan, je to Tranšped," je srbskim medijem pred časom povedal Slobodan Aćimović, profesor na beograjski ekonomski fakulteti.

Tranšped, ki je imel na začetku svojega obstoja v petdesetih prejšnjega stoletja v lasti le nekaj konjskih vpreg in dva stara tovornjaka, je imel poleg cestnega in železniškega tudi oddelek za letalski promet, zato ne preseneča, da je posloval po vsem svetu. Njegova vozila so leta 1980 prevozila 20 milijonov kilometrov, celoten prihodek pa je presegel tri milijarde takratnih dinarjev, kar je bil za tiste čase bajen zaslužek. A kot za številna jugoslovanska podjetja so tudi za Tranšped napočili težki trenutki, zdaj pa je več let trajajoče kalvarije konec.

Profimedia

Gospodarsko sodišče v Beogradu je začelo stečajni postopek proti Tranšpedu, razlog pa je, kot piše v sodnih spisih "dolgotrajnejša plačilna nesposobnost". Računi podjetja so bili po poročanju srbskih medijev skupaj blokirani 2835 dni, neprekinjeno pa najmanj od leta 2022! Stečajni postopek se je začel na predlog upnika, družbe Grand Star, ki je po navedbah gospodarskega sodišča odkupila terjatev prejšnjega upnika Tranšpeda v višini 12 milijonov dinarjev (slabih 140.000 evrov), kolikor terja od nekdanjega velikana.

Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc