Vam nagaja telefon? Vas je GPS pustil na cedilu? Za te motnje, a tudi za čudovite avrore, se lahko zahvalite Soncu.
Astronomi so ravnokar odkrili luknjo v koroni Sonca, ki se je pojavila v južni hemisferi in je obrnjena proti Zemlji. Luknje v koroni so začasna območja hladnejše in redkejše plazme. Te luknje so vir močnih Sončevih vetrov. Ko delci, ki uidejo iz luknje, dosežejo Zemljo, lahko povzročijo geomagnetne nevihte.
Učinke te in še ene, pred kratkim odkrite luknje, bomo občutili v naslednjih treh dneh, od 20. do 22. julija.
Pričakujemo lahko geomagnetne nevihte razreda G1. Ko bo Sončev veter zadel ob Zemljino magnetno polje, lahko pride do nihanj v električnem omrežju, motenj v delovanju satelitov, nevihta lahko vpliva tudi na vedenje živalskih vrst, ki se selijo.
G1 je sicer najšibkejša geomagnetna nevihta na petstopenjski lestvici, a po mnenju dr. Tamithe Skov, fizičarke in napovedovalke vesoljskega vremena, bi se lahko tudi okrepila: “Magnetno orientacijo Sončeve nevihte, ki je obrnjena proti Zemlji, bo težko predvideti. Če bo orientirana južneje, lahko doseže stopnjo G2 ali celo G3!”
The long snake-like filament cartwheeled its way off the #Sun in a stunning ballet. The magnetic orientation of this Earth-directed #solarstorm is going to tough to predict. G2-level (possibly G3) conditions may occur if the magnetic field of this storm is oriented southward! pic.twitter.com/SNAZGMmqzi
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) July 16, 2022
Sončeve aktivnosti tudi sicer vplivajo na dogajanje doma, ena zadnjih takšnih “interakcij” je bil sončni vihar oziroma izbruh koronarne mase 15. julija, povezan s Sončevo pego AR3058. Sprva je izbruh ponekod po svetu zmotil prenos radijskih in GPS signalov, včeraj je pričaral še avrore. Posledice te eksplozije so možne še danes, 20. julija.