Ob vseh ostalih kršitvah so nazadnje ženskam prepovedali celo javno glasno govoriti.
Avstralija, Kanada, Nemčija in Nizozemska so v New Yorku napovedale začetek postopka proti talibanom, ki bi lahko privedel do sodbe pred Meddržavnim sodiščem v Haagu. Države očitajo talibanom zaničevanje pravic žensk in deklet. V Kabulu očitke zavračajo.
Države nameravajo dokazati kršitve
"Talibani so dokazali, da prezirajo človekove pravice in temeljne svoboščine žensk in deklet," je v sredo dejala avstralska zunanja ministrica Penny Wong ob robu Generalne skupščine ZN. "Izvajajo kampanjo trajnega in sistematičnega zatiranja," je dodala.
Štiri države nameravajo dokazati, da talibani kršijo konvencijo ZN o odpravi vseh oblik diskriminacije žensk, katere pogodbenica je tudi Afganistan, je pojasnila. V prvem koraku nameravajo s Kabulom voditi pogajanja, če bodo ta in kasnejša arbitraža neuspešna, pa lahko na koncu primer pristane tudi pred sodiščem ZN.
Talibani očitke označili za propagando
Talibanska vlada v Kabulu je danes že zavrnila očitke glede obravnave žensk. "Obtožbe nekaterih držav in strank, da Afganistan krši človekove pravice in diskriminira zaradi spola, so neutemeljene," je povedal tiskovni predstavnik vlade.
"Človekove pravice so v Afganistanu zaščitene in nihče ni diskriminiran. Žal se poskuša širiti propaganda proti Afganistanu na podlagi izjav nekaj pobeglih žensk," so dodali.
Ženske postopoma izrinili iz javnih prostorov
Talibani so od svoje vrnitve na oblast avgusta 2021 postopoma izrinili ženske iz javnih prostorov. Ženske se ne smejo več učiti po osnovni šoli, obiskovati parkov, telovadnic ali kozmetičnih salonov, domove pa naj bi zapuščale le v spremstvu moškega. Nedavni zakon o morali je ženskam prepovedal tudi glasno govorjenje v javnosti.
Združeni narodi so stroga pravila označili za spolni apartheid. Prejšnji teden pa je večina članic Varnostnega sveta na zasedanju o Afganistanu obsodila odnos talibanov do žensk.