E. Č. | 29. 10. 2024, 13:58

Tihi ubijalec: številni ga imajo v kuhinji, poskrbi pa za 2-krat več smrti kot prometne nesreče

Profimedia

Pozor, smrtno nevarno! V vaši kuhinji se skriva nekaj, kar bi lahko vplivalo na vaše zdravje bolj, kot si mislite ... 

Vsako leto kuhinjski plinski štedilniki povzročijo približno 40.000 prezgodnjih smrti v Evropi, so razkrili španski znanstveniki z laboratorija za raziskave zdravja okolja na univerzi Jaume I. Poleg tega so štedilniki povezani z večjim tveganjem za razvoj astme, predvsem pri otrocih in starejših. Študija, ki so jo nedavno objavili, je prva te vrste, saj kvantificira vpliv uporabe plinskih štedilnikov na smrtnost.

Raziskovalci so primerjali obstoječe zdravstvene podatke s koncentracijami dušikovega dioksida (NO₂), ki jih štedilniki sproščajo med kuhanjem. Ugotovili so, da ta gospodinjski aparat prispeva dvakrat več smrtnih primerov kot prometne nesreče. Poleg NO₂ sproščajo plinski štedilniki še metan in druge onesnaževalce, kot so ogljikov monoksid, benzen in formaldehid, kar dodatno obremenjuje zdravje dihal.

plinski štedilnik tihi ubijalec evropa plin smrt
Profimedia

Glavna avtorica raziskave, Juana María Delgado-Saborit, je za The Guardian poudarila, da je problem večji, kot je bilo prej znano. V Evropski uniji je plinskim štedilnikom pripisanih več kot 36.000 prezgodnjih smrti letno, še dodatnih 3928 pa v Združenem kraljestvu. Po oceni strokovnjakov je ta številka verjetno podcenjena, saj se osredotoča le na NO₂, pri čemer niso upoštevane emisije drugih plinov.

367.000 primerov astme pri otrocih

Približno tretjina evropskih gospodinjstev uporablja plin za kuhanje, pri čemer delež v Združenem kraljestvu znaša 54 odstotkov, v Italiji, na Nizozemskem, v Romuniji in na Madžarskem pa več kot 60 odstotkov. Najbolj izpostavljeni onesnaženju zraka v zaprtih prostorih so otroci in starejši. Plinski štedilniki naj bi povzročili približno 367.000 primerov astme pri otrocih in 726.000 pri vseh starostnih skupinah.

kuhinja plinski štedilnik smrti
AI

Evropska komisija je v zadnjem času okrepila standarde za zunanjo kakovost zraka, a še ni sprejela standardov za notranje prostore. Evropska zveza za javno zdravje (EPHA) poziva oblikovalce politik, naj postopoma ukinejo uporabo plinskih štedilnikov. Predlagajo uvedbo omejitev za emisije, finančno podporo gospodinjstvom pri prehodu na čistejše alternative in obvezno označevanje tveganj na štedilnikih.

Nedavna raziskava tako postavlja v ospredje vprašanje prehoda na alternativne možnosti kuhanja, ki ne škodujejo zdravju in okolju, kot so indukcijska ali električna kuhališča.

Novo na Metroplay: Pogumna Slovenka, ki je sledila svojim sanjam in preplula ocean | Mastercard® podkast navdiha z Borutom Pahorjem