Nove podrobnosti o slovitem Titaniku razkrile ganljivo zgodbo ladijskih inženirjev: ladja se je potapljala, oni pa ...

10. 4. 2025, 19:00 | Uredništvo
Deli
Nove podrobnosti o slovitem Titaniku razkrile ganljivo zgodbo ladijskih inženirjev: ladja se je potapljala, oni pa ... (foto: Profimedia)
Profimedia

Iz več kot 700.000 fotografij potopljene ladje je nastala najpodrobnejša rekonstrukcija Titanika v zgodovini.

Več kot 110 let po potopu Titanika, tragediji, v kateri je leta 1912 življenje izgubilo več kot 1500 ljudi, sloviti parnik še vedno buri duhove – tokrat zaradi novega neverjetno natančnega digitalnega modela, ki je na podlagi fotografij razbitine Titanika odstrl nove, pretresljive podrobnosti o dogajanju na ladji.

Britansko podjetje Magellan, specializirano za kartiranje morskega dna, je leta 2022 s pomočjo dveh daljinsko vodenih podvodnih robotov posnelo več kot 700.000 fotografij razbitine Titanika, ki leži 3.800 metrov pod površjem Atlantskega oceana. Iz teh podatkov, poroča Nova.rs, so strokovnjaki ustvarili tridimenzionalni digitalni dvojnik ladje – doslej najpodrobnejšo rekonstrukcijo Titanika v zgodovini.

Morda vas zanima tudi:

Ti izjemni posnetki bodo javnosti prvič predstavljeni v dokumentarnem filmu National Geographica z naslovom Titanik: Digitalno vstajenje. Film razkriva tudi doslej neznane podrobnosti – med njimi še posebej ganljivo zgodbo o ladijskih inženirjih, ki so kljub zavedanju, da se bodo potopili skupaj z ladjo, ostali na svojih mestih, da bi čim dlje zagotavljali elektriko na ladji.

Velika novost v Vatikanu: odprli prvi vrtec

"Titanik je zadnja priča te katastrofe – in še vedno ima veliko za povedati," je za BBC dejal Parks Stevenson, analitik in poznavalec pomorskih nesreč.

Luči so bile prižgane, tudi ko se je ladja že potapljala

Digitalni model Titanika, ki ga sestavlja kar 16 terabajtov podatkov – kar ustreza približno šestim milijonom elektronskih knjig –, velja za eno največjih 3D-podvodnih replik, kar so jih kdaj ustvarili. Robotska raziskovalca, poimenovana Romeo in Julija (številni sicer menijo, da bi ju morali poimenovati Jack in Rose), sta s pomočjo milijonov laserskih meritev omogočila izris najmanjših podrobnosti razbitine.

Med najbolj osupljivimi novimi ugotovitvami je dogajanje v ladijskih kotlarnicah. Raziskovalci so namreč opazili, da so nekateri kotli še vedno vdrti, kar pomeni, da so delovali vse do zadnjih trenutkov pred potopom. Odprt ventil na krmni palubi ravno tako potrjuje, da je para še vedno napajala električne sisteme med potopom – kar se ujema s pričevanji preživelih, da so bila luči na Titaniku prižgane, tudi ko je že tonil.

To pomeni, da je skupina ladijskih inženirjev ostala v notranjosti ladje, da bi zagotavljala svetlobo in pogon, čeprav so vedeli, da zaradi tega ne bodo preživeli. Titanik je trčil v ledeno goro sredi noči – brez elektrike bi morali reševalne čolne v vodo spuščati v popolni temi.

Njihova odločitev, da ostanejo, je verjetno rešila številna življenja. Sodobna tehnologija je tako razkrila ganljivo zgodbo o človeškem pogumu, požrtvovalnosti in dostojanstvu, ki je pomagalo razsvetlili najtemnejše trenutke. 

Ste vedeli, da kip dečka s piščalko v Ljubljani ni edini. Poglejte, kje ga lahko še vidite (In to ne v Ljubljani!)