R. K. | 30. 5. 2023, 07:03 | Vir: STA
Urška Klakočar Zupančič spet v tujino: poglejte, kaj bo v tej oddaljeni državi počela
Predsednica državnega zbora je že pred tem obiskala tiste, ki bi lahko Sloveniji pomagali pri pomembni kandidaturi.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič bo danes začela dvodnevni uradni obisk v Armeniji, kjer se bo srečala z najvišjimi predstavniki te zakavkaške republike. Pogovori bodo med drugim tekli o razvoju bilateralnih odnosov in aktualnih zunanjepolitičnih vprašanjih, kot tudi o slovenski kandidaturi za sedež nestalne članice v Varnostnem svetu ZN.
Srečala se bo z najvišjimi političnimi predstavniki
Klakočar Zupančičeva se bo v Armeniji mudila na vabilo predsednika tamkajšnjega parlamenta Alena Simonjana. V njeni delegaciji bo predsednik parlamentarne skupine prijateljstva z Armenijo Dean Premik, so sporočili iz državnega zbora.
Predsednico DZ z delegacijo bo danes sprejel gostitelj, v nadaljevanju obiska pa se bo srečala s predsednikom in premierjem Armenije, Vahagnom Hačaturjanom oziroma Nikolom Pašinjanom. Sprejel jo bo tudi zunanji minister Ararat Mirzojan.
Med obiskom se bo Klakočar Zupančičeva srečala še s skupino armenskih otrok, žrtev oboroženega konflikta v Gorskem Karabahu, ki so bili na psihosocialni rehabilitaciji v Sloveniji.
Govora tudi o podpori Sloveniji v Varnostnem svetu
Obisk predstavlja priložnost za izmenjavo pogledov in mnenj o razvoju bilateralnih odnosov, s poudarkom na medparlamentarnem sodelovanju, so še zapisali v sporočilu za javnost državnega zbora.
Pogovori bodo predvidoma tekli tudi o sodelovanju med EU in Armenijo ter drugih aktualnih zunanjepolitičnih vprašanjih, med drugim tudi o slovenski kandidaturi za sedež nestalne članice v VS ZN in podpori nadaljnji implementaciji humanitarnega projekta pomoči za žrtve iz Gorskega Karabaha, večinsko armenske pokrajine znotraj meja sosednjega Azerbajdžana.
Pasivna vloga Rusije
Državi s pomočjo Moskve, Bruslja in Washingtona od vojne leta 2020 neuspešno iščeta trajno rešitev več desetletij trajajočega konflikta, v tem času pa je armenski voditelj Pašinjan večkrat izrazil nezadovoljstvo nad pasivno vlogo Rusije, ki sicer velja za zaveznico Erevana.
Armenija je za zdaj tudi članica Organizacije pogodbe o kolektivni varnosti (CSTO), zavezništva šestih republik nekdanje Sovjetske zveze, vključno z Rusijo in Belorusijo, konkurentko Slovenije za mesto v VS ZN.
Novo na Metroplay: Bojan Cvjetićanin o novem albumu, najbolj osebnih pesmih in kakšen je na domačem kavču