Potem ko je Rusija zaustavila dobavo plina dvema evropskima članicama, se je oglasila predsednica Evropske komisije.
Plačevanje ruskega plina v rubljih, če to ni predvideno v pogodbi, predstavlja kršenje sankcij EU proti Rusiji, je v odzivu na ustavitev dobav Gazpromovega plina Poljski in Bolgariji povedala Ursula von der Leyen.
Von der Leynova je ob tem napovedala tudi takojšen, enoten in usklajen odziv EU na rusko ustavitev dobav.
Prekinitev dobave ruskega plina povzročila bes pri Poljakih in Rusih
"Podjetja ne smejo pristati na ruske zahteve"
"Plačevanje v rubljih, če to ni predvideno v pogodbi, predstavlja kršenje naših sankcij," je bila jasna. Pojasnila je, da je okoli 97 odstotkov pogodb o dobavi ruskega plina v evrih ali dolarjih. Rusko zahtevo za plačevanje v rubljih je označila za enostransko potezo, ki je v nasprotju s pogodbami. Podjetja, ki imajo pogodbe v evrih oziroma dolarjih, po njenih besedah ne smejo pristati na ruske zahteve. "To bi predstavljalo kršitev sankcij in s tem veliko tveganje za podjetja," je poudarila.
It comes as no surprise that the Kremlin uses fossil fuels to blackmail us.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 27, 2022
This is something the @EU_Commission has been preparing for, with Member States and international partners.
Our response will be immediate, united and coordinated.
https://t.co/hUc7DzGfd5
Sestanek članic EU
"Gazpromova ustavitev dobav plina je nova provokacija s strani Kremlja. A ni presenečenje, da Kremelj uporablja fosilna goriva, da bi nas izsiljeval. Evropska komisija se je na to pripravljala v sodelovanju z državami članicami in mednarodnimi partnerji. Naš odgovor bo takojšen, enoten in usklajen," je poudarila.
Today Putin once again failed, in this attempt to sow division between Europeans.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) April 27, 2022
The era of Russian fossil fuels in Europe will come to an end.
We are determined to make this happen as soon as possible.
Europe is moving forward on energy. pic.twitter.com/kZcBWbtNxU
Sledilo bo tudi srečanje energetskih ministrov EU
Zatrdila je, da bodo zagotovili, da bo imela ustavitev dobave plina najmanjši možen vpliv na evropske potrošnike. Danes so se članice že sestale v usklajevalni skupini glede dobav plina. Predsednica komisije je ob tem pozdravila načrt francoskega predsedstva EU, da čim prej skliče zasedanje ministrov EU, pristojnih za energetiko. Po njenih besedah Poljska in Bolgarija že prejemata plin od svojih sosed v EU, kar kaže na veliko solidarnost med njimi.
Von der Leynova je obenem napovedala nadaljnje zagotavljanje zadostnih dobav in zalog plina na srednji rok. K temu bo pripomogel tudi akcijski načrt za odpravo odvisnosti Evrope od ruskih fosilnih goriv pred letom 2030. Ta načrt, ki ga bo komisija predstavila sredi maja, pa bo na dolgi rok prispeval k zanesljivejši in varnejši dobavi energije.
Bi moralo skrbeti tudi Slovenijo?
Dobave zemeljskega plina po pogodbi, ki jo ima družba Geoplin sklenjeno z rusko energetsko družbo Gazprom, tečejo v Slovenijo skladno z nominacijami, so potrdili na Geoplinu. Ruski plin medtem še naprej teče v Avstrijo, od koder Slovenija uvaža precejšen delež zemeljskega plina, so še pojasnili.
Dobave zemeljskega plina po pogodbi, ki jo ima družba Geoplin sklenjeno z rusko energetsko družbo Gazprom, tečejo v Slovenijo skladno z nominacijami, so danes potrdili na Geoplinu.https://t.co/J0mPnTPm2k
— N1 Slovenija (@n1slovenija) April 27, 2022
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih