19. 8. 2024, 10:27 | Vir: STA
Kdo je odgovoren za trčenje več ladij na Južnokitajskem morju? Krivdo pripisujejo drug drugemu
V Južnokitajskem morju sta v nedeljo trčili ladji kitajske in filipinske obalne straže, državi pa si v današnjih izjavah medsebojno pripisujeta krivdo za incident, poročajo tuje tiskovne agencije.
Predstavnika obalnih straž Kitajske in Filipinov sta danes potrdila, da je prišlo do trčenja v bližini atola Sabina Shoal v Južnokitajskem morju, ki leži približno 140 kilometrov zahodno od filipinskega otoka Palawan in okrog 1200 kilometrov od kitajskega otoka Hainan. Gre za novo zaostrovanje med Kitajsko in Filipini, ki imata v teh vodah dolgo zgodovino ozemeljskih sporov.
Tiskovni predstavnik obalne straže Filipinov je navedel, da je bilo v incident vpleteno večje število plovil. Kitajska plovila so po njegovih besedah v nedeljo večkrat trčila v dve filipinski ladji in pri obeh povzročila škodo na trupu, pri eni izmed ladij naj bi bil poškodovan tudi motor, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
New: Philippine ships “encountered dangerous maneuvers & obstruction from 4x China Coast Guard & 6x Chinese Maritime Militia vessels.”
— Ian Ellis (@ianellisjones) April 30, 2024
The CCG “employed jet stream water cannons, targeting the PCG vessel from both sides, resulting in damage.”@jaytaryelapic.twitter.com/h2wIstvcoN
Predstavnik kitajske obalne straže pa je omenil le eno trčenje, ki ga je pripisal "neprofesionalnemu in nevarnemu ravnanju" posadk filipinskih plovil. "Filipinsko stran strogo opozarjamo, naj takoj preneha s kršitvami in provokacijami," je dodal.
Peking filipinsko obalno stražo obtožuje, da so njena plovila nezakonito vstopila v kitajske vode, ignorirala izdana opozorila in namerno povzročila trčenje. V Manili te trditve zanikajo in trdijo, da so trčenja povzročila kitajska plovila.
Manila in Peking sta se na strateški pomorski poti v Južnokitajskem morju zapletla že v številne incidente. Med drugim je v zadnjih mesecih prišlo do več trčenj med plovili obeh držav. Kitajska si sicer lasti skoraj celotno Južnokitajsko morje in zavrača ozemeljske težnje drugih držav, vključno s Filipini, zavrača pa tudi mednarodno sodbo, po kateri kitajske zahteve nimajo pravne podlage.
Novo na Metroplay: Maja Keuc iskreno o življenju na Švedskem in kaj jo je pripeljalo nazaj