Batagajka, ogromen krater v Sibiriji, ne fascinira le blizu živečih ljudi, ampak tudi znanstvenike, saj ponuja edinstven v pogled v preteklost Zemlje.
A okoliško prebivalstvo dela Sibirije, približno 660 kilometrov severovzhodno od Jakutska, krater imenuje tudi vrata pekla. Prepričani so, da je ta povezan z drugim svetom in da predstavlja "usta v pekel", ki bo že kmalu vse potegnil vase.
Batagajka naj bi bil tudi drugi najstarejši krater te vrste na svetu. Najstarejši sloji kraterja naj bi bili stari 650.000 let.
Vdiranje tal se nadaljuje
A tako prebivalstvo kot znanstvenike najbolj skrbi, da krater raste z alarmantno hitrostjo. Če se bo še naprej poglabljal in širil, bi to lahko pripeljalo do vdiranja bližnjih naseljenih območij.
Senzorji, ki spremljajo širjenje kraterja, so pokazali, da se širi od 20 do 30 metrov na leto.
Za širjenje Batagajke znanstveniki krivijo sekanje dreves in izkopavanje mineralov, kar je pripeljalo do erozije na površini tal.
Kako je nastala ogromna luknja v tleh?
Na tem območju se je teren začel posedati zaradi segrevanja permafrosta, trajno zamrznjenih tal. Zaradi podnebnih sprememb in vse višjih temperatur se je led, ki je utrjeval sedimentna tla, stalil in izhlapel, in zemlja se je začela pogrezati.
Veliko so pripomogle tudi vse višje temperature na severovzhodu Sibirije, v arktičnem krogu so izmerili celo 38 stopinj Celzija.