K. R. | 2. 8. 2024, 17:27

Violeta Tomič opazovalka volitev v Venezueli: "Tretji dan po volitvah še vedno žurirajo in slavijo zmago ... "

Žiga Živulovič jr./Bobo

Poročanje nekdanje poslanke, ki odkrito simpatizira z Madurom, se od slike, ki jo kažejo zahodni mediji, precej razlikuje.

Medtem, ko ves spremlja razplet spornih volitev v Venezueli, na katerih je v nedeljo znova zmagal dolgoletni predsednik Nicholas Maduro, ki pa naj bi po navedbah Američanov na volitvah goljufal, za kar naj bi obstajali prepričlivi dokazi, je v Venezueli tudi nekdanja slovenska poslanka in kandidatka za evropsko poslanko Violeta Tomič, ki je državo obiskala kot opazovalka volitev in se na Facebooku trudi prikazati drugačno sliko države.

Ena od 1000 opazovalcev z vsega sveta

Kot je v eni od objav zapisala Tomičeva, je biti opazovalka volitev zanjo velika čast, saj se država po njenih besedah sooča z veliko medijsko blokado. Nekdanja poslanka, ki je Venezuelo skupaj z nekdanjim poslanskim kolegom Miho Kordišem obiskala že konec leta 2014, v svojih objavah pa odkrito simpatizira z Madurom, je med drugim zatrdila, da ima Venezuela "enega najboljših volilnih sistemov na svetu, kjer zlorabe tako rekoč niso možne."

"V Venezueli so v teku predsedniške volitve in v veliko čast si štejem, da sem lahko ena izmed 1000 opazovalcev iz vsega sveta! Zato vam bom poročala iz prve roke, saj se v naši EU po diktatu ZDA širijo dezinformacije, ki vedno znova diskreditirajo to deželo srečnih in delavnih ljudi," je na Facebooku zapisala Tomičeva. 

Na volitvah se identificirajo s prstnim odtisom

Dan pred volitvami je tako Tomičeva poslušala govor Nicholasa Madura, sledilcem pa je opisala venezuelski volilni sistem. Volitve so tam obvezne, vsak volivec pa se identificira s prstnim odtisom. "Ker je to unikaten odtis, ne more priti do zamenjave." Volivci tam najprej poiščejo svoje ime na volilnem imeniku zunaj volišča in se identificirajo z imenom in prstnim odtisom.

Nato stopijo do volilne škatle, ki je po besedah Tomičeve nekakšen računalnik, in tam izberejo med imeni kandidatov. Škatla izvrže listek z njihovo izbiro, volivci pa ta listek vržejo v volilno skrinjico. "Pri štetju potem primerjajo zabeležene računalniške glasove s tistimi, ki jih preštejejo ročno v skrinjici," je opisala.

Trenutek razglasitve zmagovalca

S sledilci je med drugim delila trenutek, ko so Madura razglasili za zmagovalca volitev: "Tako so razglasili rezultate volitev. Se komu zdi ta evforija zaigrana? Se tako pozdravi diktatorja? Ljudje ga obožujejo, eni drugi pa ravno toliko sovražijo."

Po razglasitvi Madurove zmage in nemirih, ki so izbruhnili po državi, je med drugim objavljala fotografije iz tamkajšnjega supermarketa in nekaterih oličnih trgovin, ki da so dobro založene, o čemer pa zahodni mediji po njenih besedah naj ne bi poročali.

Trgovine po besedah Tomičeve polne

"Lahko me sovražite po mili volji, a to so fotografije iz današnjega marketa nasproti našega hotela! Trgovine so polne, ne le produktov lokalne proizvodnje, ampak tudi kupcev, zato čakamo na blagajni v dolgih vrstah. Cene so normalne, o dostopnosti pa pričajo polni nakupovalni vozički. Kako to?" se je vprašala. 

Objavila je tudi več fotografij in videoposnetkov s shodov, na katerih so ljudje množično praznovali zmago dolgoletnega predsednika: "Lahko sovražite Madura, a mnogi ga obožujejo, saj jim pomeni svobodo, varnost, mir, antiimperializem in antikolonializem. V trenutku, ko bi to izgubili, bi prileteli gospodarji in jim v zameno za njihovo nafto prodali svojo 'demokracijo' in 'človekove pravice'," je bila ostra Tomičeva.

"Odločili so se, da raje trpijo izolacijo in sankcije. Pomagale so jim, da so začeli spodbujati lastno ekonomijo in samooskrbo," je trdila Tomičeva. "Če se povežejo v BRIKS, bo njihovih težav kmalu konec. Meni se zdijo ti ljudje srečni. Pa vam?" je vprašala svoje sledilce.

"Tretji dan po volitvah še vedno žurirajo in slavijo zmago. Verjamem, da nekateri težko požrejo volilni poraz, a tako srečnih in ponosnih ljudi nisem videla še nikjer," je sklenila v eni od objav.

Novo na Metroplay: Anže Logar in Dejan Kaloh o ustanovitvi nove stranke Demokrati | N1 STUDIO