T. R. K. | 5. 4. 2024, 08:00
Bomo kmalu lahko odkrivali Zemlji podobne planete? Znanstveniki razvili revolucionarno tehnologijo, ki omogoča ...
Odkritje tehnologije Astrocomb bi lahko pomagalo pri odkrivanju Zemlji podobnih planetov.
Fiziki so razvili tehnologijo Astrocomb, ki lahko analizira modrozeleno svetlobo, ki jo oddajajo zvezde. S to tehnologijo je mogoče zaznati drobne spremembe v svetlobi zvezd, ki jih povzročajo eksoplaneti, ki krožijo okoli njih (tisti zunaj našega osončja), in morda tudi odkriti katerega od njih, ki je podoben Zemlji. Do zdaj so bili znanstveniki omejeni predvsem na zeleno-rdeči del svetlobnega spektra, vendar novi sistem ponuja možnost, da odkrijemo še več vesoljskih skrivnosti.
Preboj so dosegli fiziki z univerze Heriot-Watt v Edinburgu in univerze Cambridge. "To je resnično vznemirljiv dosežek, ki nam bo omogočil boljše preučevanje manjših planetov na daljših orbitah kot kdajkoli prej - s ciljem odkriti prvi Zemlji podobne planete, ki krožijo okoli bližnje zvezde, podobne Soncu," je dejala Samantha Thompson z univerze Cambridge, poroča Sky news.
New Earth-like planets could soon be discovered after scientists made a technological breakthrough
— Sky News (@SkyNews) March 29, 2024
Read more ⬇️
https://t.co/DND77GkTKZ
Profesor Derryck Reid iz Heriot-Watta je dejal, da je svetloba krajših valovnih dolžin, ki jo lahko preučuje novi sistem, "bogata z atomskimi absorpcijskimi značilnostmi, ki zanimajo astronome".
"Naš novi pristop prvič zagotavlja neprekinjeno zaporedje optičnih markerjev od ultravijolične do modrozelene barve, ki služijo kot natančna lestvica valovnih dolžin v tem delu spektra," je dodal profesor Reid. Tehnologija razvija velik teleskop (ELT), ki ga gradijo v čilski puščavi Atacama. Teleskop bo imel 39-metrsko primarno zrcalo in bo največji teleskop za vidno in infrardečo svetlobo na svetu. Ekipa Združenega kraljestva bo delala tudi na astrocombah za teleskope v Južni Afriki in na Kanarskih otokih.
Novo na Metroplay: "Materinstvo ti da novo dimenzijo organizacije, produktivnosti in empatije" | Sonja Šmuc