Stojimo pred morebitno eno največjih prelomnic v zgodovini znanosti, trdijo ugledni astronomi.
Zemlja morda ni več edini dom življenja v vesolju! Ekipa vrhunskih astronomov z univerze v Cambridgeu je zaznala najmočnejši doslej znani znak morebitne biološke aktivnosti zunaj našega planeta – na oddaljenem svetu K2-18b, oddaljenem 120 svetlobnih let.
Gre za t. i. hician planet – planet, prekrit z oceani in obdano z gosto vodikovo atmosfero. V atmosferi K2-18b so raziskovalci odkrili molekulo dimetil sulfida (DMS), ki jo na Zemlji proizvajajo zgolj mikroorganizmi, predvsem morski fitoplankton.
"V literaturi ni mehanizma, ki bi lahko pojasnil to, kar vidimo, brez prisotnosti življenja," je za The Sun povedal vodja raziskave, profesor Nikku Madhusudhan in dodal: "To je vprašanje, ki si ga človeštvo postavlja že tisočletja. Gre za šok, ki potrebuje svoj čas, da ga predelaš."
Odkritje temelji na podatkih vesoljskega teleskopa James Webb (JWST), ki je zaznal spektroskopske "prstne odtise" molekul DMS in DMDS (dimetil disulfid) – obeh znanih kot biološki produkti na Zemlji. Na K2-18b so zaznali koncentracije, ki so tisočkrat višje kot v zemeljski atmosferi.
Planet, ki bi lahko kar vrel od življenja
K2-18b je približno 2,5-krat večji od Zemlje. Zaradi svoje sestave in razmer velja za potencialno primernega za življenje. "Če gre res za hician planet, potem je ta svet prekrit z oceani. Njihova temperatura bi lahko bila nekoliko višja kot na Zemlji, a na našem planetu poznamo ekstremofile, ki preživijo tudi v zelo visokih temperaturah," je razložil Madhusudhan.
Znanstveniki pravijo, da obstaja le 0,3 odstotka možnosti, da so rezultati naključni. Stopnja gotovosti (t. i. "three-sigma") znaša 99,7 odstotka, cilj pa je doseči pet-sigma raven (99,99994 %), ki bi pomenila znanstveno potrjeno odkritje. Za to bodo potrebovali še vsaj dva do tri prehode planeta preko zvezde, kar pomeni 16–24 ur dodatnega opazovanja s teleskopom JWST.
Ker ima teleskop na leto le štiri opazovalna okna, bi lahko dodatne meritve potekale v naslednjem letu. Vse pa je odvisno od odobritve nadaljnjega raziskovalnega časa. "Stojimo pred morebitno eno največjih prelomnic v zgodovini znanosti," pravi Madhusudhan, ki je tudi avtor pojma "hician planet". Če bodo rezultati potrjeni, bo človeštvo prvič imelo oprijemljiv znanstveni dokaz, da nismo sami.
"Veliko vprašanje, ki se mi postavlja, pa je, ali smo kot civilizacija sploh pripravljeni sprejeti življenje, ki ni takšno, kot ga poznamo," je dodal profesor. Raziskava je bila objavljena v znanstveni reviji Astrophysical Journal Letters.