Ste si kdaj predstavljali, da bi lahko čez Atlantik prepotovali v eni uri? Zdi se, da to ni več zgolj znanstvena fantastika, ampak nekaj, kar bi lahko postalo resničnost.
V javnosti so ponovno začele krožiti ideje o tem, da bi na dnu Atlantskega oceana zgradili tunel, ki bi povezal Evropo in Združene države Amerike. Zamisel ni nova, se je pa še vsakič do zdaj ustavilo pri denarju. Z novo tehnologijo vakuumskih cevi, s katero bi vlaki lahko teoretično dosegli hitrosti tudi do 5000 kilometrov na uro, pa bi lahko visoka cena izgradnje tunela – ocenjena na približno 19,04 bilijona evrov – bila upravičena.
Visoka cena izgradnje bi bila upravičena, saj bi potovanje med Londonom in New Yorkom, ki trenutno traja okoli osem ur z letalom, lahko trajalo le eno uro. Poleg tega bi potovanje z vlakom pomenilo tudi okolju prijaznejšo obliko transporta. Takšen hitrostni in ekonomični način prevoza bi omogočil znatne prihranke v času in denarju, kar bi dolgoročno upravičilo začetno naložbo.
Vlake, ki potujejo skozi vakuum, je populariziral Elon Musk, ki je leta 2013 napisal članek, v kateremu je predlagal pošiljanje kapsul skozi vakuumsko okolje za zmanjšanje zračnega upora. Preskusi te tehnologije potekajo v Indiji in na Kitajskem – načrtujejo pa jo vključiti v njihove železniške sisteme za visoke hitrosti po vsej državi.
Kako bi bil tunel videti in kako dolgo bi ga izdelovali?
Scenografije za predor sicer še vedno ni. Obstajajo pa različni predlogi: eni so predlagali predor pod oceanskim dnom, medtem ko so drugi predlagali gradnjo tunela na kolih. V enem od načrtov so celo predvidevali, da bi predor plaval, pritrjen pa bi bil s kabli, ki bi bili pritrjeni na oceansko dno.
In kako dolgo bi trajalo, da bi takšen vakuumski tunel izdelali? Za primerjavo: Evrotunel, ki povezuje Združeno kraljestvo in Francijo, je dolg dobrih 50 kilometrov, gradili so ga šest let. Če bi čezatlantski predor gradili z enako hitrostjo, bi potrebovali 782 let, da bi premagali nekaj manj kot 5000 kilometrov med Združenimi državami Amerike in Veliko Britanijo, piše Newsweek.
Novo na Metroplay: "V vsakem žanru najdeš dobre in slabe pesmi." | Raiven