Ukrajinski predsednik je poudaril, da vedo, iz katerih vojaških oporišč Rusija izvaja napade na Ukrajino.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je danes na vrhu zveze Nato zahodne države pozval k odpravi vseh omejitev glede uporabe orožja, ki so jim ga dobavile. Da ima Ukrajina v okviru samoobrambe pravico do napadov na rusko ozemlje, meni tudi generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg, ki se je v Washingtonu sestal z Zelenskim.
Želijo napadati ruska oporišča
"Če želimo zmagati, če želimo prevladati, če želimo obvarovati in braniti našo državo, je treba odpraviti vse omejitve," je Zelenski odgovoril na vprašanje, v kolikšni meri so zahodne države odpravile omejitve pri uporabi dobavljenega orožja za izvajanje napadov ukrajinske vojske na rusko ozemlje.
Poudaril je, da vedo, iz katerih vojaških oporišč Rusija izvaja napade na Ukrajino. Zahodne države bi jim tako morale dovoliti, da z njihovim orožjem napadajo oporišča, od koder ruska vojska izvaja napade, kakršen je bil nedavni na pediatrično bolnišnico v Kijevu.
Dvostransko srečanje s Stoltenbergom
O tem je ob robu vrha Nata govoril z novim britanskim premierjem Keirom Starmerjem, od katerega je prejel "zelo dobra sporočila", pa tudi z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom. To vprašanje pa namerava odpreti tudi na zasedanju Sveta Nato-Ukrajina, v okviru katerega se sestaja z voditelji članic zavezništva. "Potrebujemo zelo konkretne in hitre korake," je povedal ukrajinski predsednik.
O odpravi omejitev sta na dvostranskem srečanju, po katerem sta stopila pred novinarje, spregovorila tudi s Stoltenbergom.
Zaveznice naj bi omejitve že omilile
"Rusija je izvedla invazijo na Ukrajino, kar je očitna kršitev mednarodnega prava. In v skladu z mednarodnim pravom ima Ukrajina pravico do samoobrambe, članice Nata pa imajo pravico, da Ukrajini pomagajo pri tem, ne da bi se vpletle v konflikt," je povedal generalni sekretar.
Zaveznice, ki so Ukrajini postavile omejitve, so po njegovih besedah te že deloma omilile. Tako lahko Ukrajina do določene mere izvaja napade na legitimne vojaške cilje na ruskem ozemlju, kar v okviru samoobrambe omogoča tudi mednarodno pravo.
Pot do ukrajinskega članstva v Natu nepovratna
Podpora Ukrajini je v ospredju tridnevnega vrha zveze Nato ob 75. obletnici zavezništva. Voditelji so se v sredo zavezali k dolgoročni podpori Ukrajini, pri čemer so napovedali, da bodo prihodnje leto znova namenili za najmanj 40 milijard evrov vojaške pomoči Kijevu. Vzpostavili pa so tudi posebno Natovo poveljstvo, ki bo prevzelo usklajevanje zahodne pomoči Ukrajini pri njenem soočanju z rusko agresijo.
Ukrajinski predsednik in šef Nata sta ob tem poudarila, da so konkretna dejanja pomembnejša od besedila sklepne izjave o članstvu Ukrajine v Natu, v kateri so voditelji zapisali, da je pot do ukrajinskega članstva v zavezništvu nepovratna. "Smo zelo blizu našega cilja," je glede tega povedal Zelenski.
Novo na Metroplay: Jan Plestenjak iskreno o enem najbolj čustvenih trenutkov njegove glasbene kariere