Zakaj se je Aleksandar Vučić na srbskih televizijskih postajah spet začel pojavljati skorajda vsakodnevno?
Izredne parlamentarne volitve na vseh ravneh, ki bodo v Srbiji potekale 17. decembra, so morda ene od pomembnejših v nedavni srbski zgodovini. Korupcija, politično zaposlovanje, številne afere, nizek življenjski standard državljanov in prisotno nasilje naj bi mobilizirali tisto stran Srbije, ki ne želi več živeti v državi, kjer je beseda strah postala glavna značilnost režima Aleksandra Vučića. Kampanja se še ni prav zares začela, predsednik Vučić pa, čeprav ni kandidat za nobeno funkcijo na volitvah in ni član nobene stranke, spet prevzema televizijske kanale z nacionalno frekvenco.
V samo štirih dneh je gostoval na štirih različnih televizijah, kjer je hkrati odgovarjal na obtožbe in napadal politične nasprotnike. Seveda je bil v studiu samo on in voditeljica, saj od začetka svojega vladanja ni imel nobenega televizijskega dvoboja s predstavniki opozicije. V svojih gostovanjih je govoril, kot je to počel že nič kolikokrat prej, o napredku Srbije, dvigu življenjskega standarda, izgradnji cest in železnic, povečanju plač in pokojnin. Kljub temu pa so glavna tema postali opozicijski politiki, ki so kandidirali za določene funkcije.
Širjenje sovraštva
V televizijskih nastopih je Vučić omenjal njihove življenjepise, jih vabil na šahovske partije in s ciničnimi nasmeški skušal ponižati nosilce opozicijskih list. Enake besede so ponavljali njegovi privrženci (bolj znani kot "poltroni" med ljudmi) na drugih gostovanjih na istih televizijah, kar je bilo tudi v preteklosti običajno. Tokrat je vse nekoliko ostreje, saj so volitve razpisane za 17. december in je očitno treba takoj na začetku poseči po že dobro znanih sredstvih nizkih napadov in širjenja sovraštva do političnih nasprotnikov.
https://www.metropolitan.si/novice/svet/srbija-volitve-koalicije-vucic-seselj-stari-obrazi/
V času, ko kampanja vladajoče stranke že poteka, je v Srbijo prišlo tudi letno poročilo Evropske komisije o izpolnjevanju obveznosti, ki so predpisane vsaki državi, ki si želi postati polnopravna članica EU. Po poročanju Radia Slobodna Evropa, ki je imel vpogled v osnutek poročila, je Srbija prejela slabe ocene v ključnih poglavjih 23 in 24 o vladavini prava, pri čemer se opozarja, da Beograd ni uvedel sankcij proti Rusiji in ni zaprl prostora za tuje vpletanje in manipulacijo z informacijami.
Trgovanje s Kitajsko
Prav tako je navedeno, da kljub svojim ambicijam za članstvo v Evropski uniji kot strateški cilj države, Srbija sklepa trgovinske sporazume s Kitajsko in drugimi tretjimi državami, ki ne izpolnjujejo bruseljskih standardov. Evropska komisija hkrati poudarja, da mora Srbija vložiti več truda in kompromisov, da bi proces normalizacije odnosov s Kosovom napredoval, in da mora izpolniti svoje obveznosti v okviru dialoga in se zavezati za polno izvajanje vseh prejšnjih sporazumov.
Dodaten problem predstavlja medijska situacija v Srbiji, ki bo verjetno povzročila, da večina državljanov sploh ne bo vedela za poročilo komisije, saj se bodo medtem na televizijskih kanalih z nacionalno frekvenco izmenjavali privrženci vladajoče stranke, ki bodo z ostrimi obsodbami poskušali delu javnosti pojasniti, da je Srbska napredna stranka edina možna opcija na prihodnjih volitvah …
Novo na Metroplay: Anja Ramšak o poroki, ljubezenski zgodbi, vrnitvi v jutranji radijski program in hobijih