Kaj se dogaja na nebu? Opazili so nenavadne obroče (znan je razlog, zakaj)

11. 4. 2024, 08:15 | T. R. K.
Deli
Obroč vulkana Etna. (foto: Twitter/People's daily China)
Twitter/People's daily China

Vulkan Etna tokrat pozornosti ni pritegnil zaradi vulkanskega izbruha, ampak zaradi nenavadnih obročev, ki so se tam prvič pojavili.

Vulkan Etna, ki se nahaja v Siciliji in predstavlja najvišji aktivni vulkan v Evropi, nedavno ni pritegnil pozornosti zaradi vulkanskih izbruhov, temveč zaradi krožnih obročev pare, ki jih oddaja s svojega vrha. Ti dimni obroči, imenovani vulkanski vrtinci, so sestavljeni iz plina in vodne pare, ki se izločata iz novo nastalih kraterjev.

Vulkanski vrtinčni obroči so bili sicer že dokumentirani nad različnimi vulkani, vendar so bili najnovejši obroči Etne prvič opaženi pred nekaj dnevi. Študija kaže, da hladno ozračje nad vročim vulkanom povzroča kondenzacijo vodne pare, zaradi česar se pojavijo vidni obroči, poroča Times of India.

Ana Casas Ramos, vulkanologinja na avstralski narodni univerzi, je za avstralsko radiotelevizijo (ABC) pojasnila, da vodna para, ki je sprva brezbarvna, postane bele barve, ko doseže raven kondenzacije, saj naleti na hladen zrak v plitvih plasteh ozračja.

Vulkan, ki se nahaja na nadmorski višini 3326 metrov, je aktiven že 2,6 milijona let, v zgodovini pa so bili zabeleženi številni izbruhi, med njimi tudi velik izbruh leta 1669. Obstajajo tudi zapisi o tem, kako je vulkanski izbruh uničil deset vasi, ob izbruhu pa se je sprostilo okvirno 905.300 kubičnih metrov lave. 

Pogrebni obred na morju? To so tri točke, ki v Sloveniji omogočajo raztros pepela v Jadransko morje (številni so kritični)

Novo na Metroplay: "Videli smo, da bi umetna inteligenca lahko bila odličen pomočnik!"