Legenda eksperimentalne glasbe, ki je pretresla svet umetnosti, prejme najvišje priznanje v Benetkah

18. 4. 2025, 10:02 | Vir: STA
Legenda eksperimentalne glasbe, ki je pretresla svet umetnosti, prejme najvišje priznanje v Benetkah (foto: Profimedia)
Profimedia

Ameriška vizionarka Meredith Monk bo oktobra prejela zlatega leva za življenjsko delo – priznanje, ki potrjuje njen izjemni vpliv na svetovno glasbo in umetnost.

Ameriška skladateljica in izvajalka Meredith Monk je letošnja dobitnica zlatega leva, ki ga podeljujejo na Glasbenem bienalu v Benetkah. Prejela ga bo za življenjsko delo v okviru 69. festivala, ki bo s pogledom na sodobno glasbo potekal od 11. do 25. oktobra. Monk je multidisciplinarna umetnica, katere vpliv sega od avantgardne glasbe do sodobne klasike, od eksperimentalne elektronike do jazza in popa. Navdihnila je generacije umetnikov, so zapisali pri bienalu.

Kot so dodali, je sprožila velike spremembe v glasbi in uprizoritvenih umetnostih s pristopom, ki je razširil potencial človeškega glasu in ga spremenil v sredstvo za zvočno raziskovanje brez primere. Z zlatim levom za življenjske dosežke na področju glasbe želijo priznati njen izjemen in trajen vpliv na sodobno glasbeno sceno, njeno edinstveno umetniško vizijo in nenehno predanost raziskovanju zvoka.

Meredith Monk zlati lev glasba
Profimedia

Monk, rojena leta 1942 v New Yorku, je po študiju na kolidžu Sarah Lawrence postala vodilna osebnost newyorške eksperimentalne scene 60. let prejšnjega stoletja. Razvila je razširjeno vokalno tehniko in interdisciplinarno estetiko, ki sta na novo definirala sodobne izvedbe. Ustvarila je dela, ki združujejo glasbo, gledališče, ples in film ter premikajo meje umetnosti. Med njenimi najpomembnejšimi deli so album Dolmen Music (1981), tridelna opera Atlas (1991), nastala po naročilu operne družbe v Houstonu, operni ep Vessel (1971) za ansambel s 75 glasovi, elektronskimi orglami, cimbalami in harmoniko ter cikel Songs of Ascension (2008), v katerem je združila glas, zvočno arhitekturo in duhovnost.

Nastal je po naročilu priznanega kvarteta Kronos. Odločitev o nagradi je sprejel upravni odbor na predlog vodje bienala Caterine Barbieri. Srebrnega leva bo prejel v Boliviji rojeni ameriški glasbenik Chuquimamani-Condori.

Skrita ljubljanska znamenitost, ki turistom ne da miru, v turističnih vodičih je ne najdejo: naš čisti zaklad!